MŚ w kolarstwie. Rudyk i siostry Pikulik tuż za podium

OPRAC.: Filip Bares
epa/pap
Mateusz Rudyk w sprincie oraz siostry Daria i Wiktoria Pikulik w wyścigu madison zajęli czwarte miejsca w kolarskich mistrzostwach świata na torze w Glasgow.

Rudyk w pojedynku o brąz przegrał 0:2 z Brytyjczykiem Jackiem Carlinem. Mistrzem świata po raz piąty z rzędu został Holender Harrie Lavreysen, który w finale pokonał również w dwóch wyścigach reprezentanta Trynidadu i Tobago Paula Nicholsa.

Bardzo blisko medalu były siostry Pikulik. W madisonie zajmowały trzecie miejsce, ale wyścig został przerwany z powodu wypadku kilku zawodniczek. Po ponownym starcie pozostało dziewięć okrążeń i podwójnie punktowany ostatni finisz. Wygrały go Francuzki, które zepchnęły Polki z podium. Złoty medal wywalczyły Brytyjki.

28-letni Rudyk jest jedynym kolarzem torowym na światowym poziomie z cukrzycą typu 1. Po nieudanym występie na igrzyskach w Tokio po raz kolejny potwierdził jednak, że wciąż należy do czołówki. W Glasgow po raz czwarty w karierze znalazł się w najlepszej czwórce MŚ, ale znów nie zdołał przejść progu półfinału. Walkę o finał przegrał 0:2 ze świetnie dysponowanym Nicholsem, rekordzistą świata na 200 metrów ze startu lotnego. Bardziej wyrównane były wyścigi o brązowy medal z Carlinem, ale jednak rywal był minimalnie szybszy.

Kolarz z Grudziądza po raz trzeci zakończył start w mistrzostwach świata tuż za podium, powtarzając wyniki z Berlina (2020) i z Saint-Quentin-en-Yvelines (2022). Jedyny medal, brązowy, wywalczył w 2019 roku w Pruszkowie. Był to historyczny sukces, bo sprint jest najstarszą, rozgrywaną w MŚ od 1893 roku konkurencją torową, a Rudyk został pierwszym polskim medalistą.

Kilka minut przed drugim wyścigiem Rudyka o brąz zakończył się dramatyczny wyścig madison kobiet. To olimpijska konkurencja na najdłuższym torowym dystansie (30 km, czyli 120 okrążeń toru), w której startują dwuosobowe zespoły. Zawodniczki przeprowadzają zmiany chwytając się za ręce i wypychając jedna drugą. Mogą zdobywać punkty na 12 premiowanych rundach i za nadrobienie okrążenia.

Siostry Pikulik będą długo pamiętać start w Glasgow. Miały ogromną szansę na medal. Po 11 finiszach utrzymywały się na trzeciej pozycji, za Brytyjkami i Australijkami, ale musiały uważać na mających niewielką stratę do nich Francuzki i Włoszki. Dziewięć okrążeń przed metą doszło do kraksy z udziałem m.in. Włoszki i Holenderki, ale wyścig przerwano dopiero na dwie rundy przed końcem, gdy Polki wypracowały sobie dobrą pozycję na końcowy, podwójnie punktowany finisz.

Po wznowieniu rywalizacji siostry Pikulik nie zdołały upilnować Francuzek, które wygrały ostatni sprint za 10 punktów. Polki minęły linię mety na trzeciej pozycji, zdobyły cztery punkty, ale w ogólnym bilansie przegrały o punkt z "Trójkolorowymi", które przeskoczyły z piątej na trzecią lokatę.

W wyścigu eliminacyjnym mężczyzn złoty medal wywalczył Brytyjczyk Ethan Vernon. Kacper Majewski odpadł z rywalizacji jako jeden z pierwszych, zajmując 21. miejsce.