Uroku dodaje mu rozciągający się wokół park dendrologiczny. Znajduje się tu wiele gatunków drzew znanych w kraju oraz za granicą. Jest to największe arboretum w Polsce.
Obronna budowla w Gołuchowie została wzniesiona w latach 1550-1560 dla Rafała Leszczyńskiego. Później rezydencję ten przyjął jego syn Wacław, który zadbał o jego rozbudowę. Zamek wielokrotnie zmieniał swych właścicieli. W 1856 roku trafił on w ręce Jana Działyńskiego i jego zony Izabelli z Czartoryskich (córki księcia Adama Jerzego Czartoryskiego). Jan Działyński wspierał powstanie styczniowe. Po przegranej powstańców musiał uciekać za granicę. Aby uniknąć przejęcia zamku przez władze pruskie Izabela Czartoryska formalnie odkupiła rezydencję. Pod jej panowaniem zamek i jego otoczenie uległy przebudowie. W zamku Izabella utworzyła ogólnodostępne muzeum, w którym umieściła swoja kolekcję dzieł sztuki. Sama zamieszkała w pobliskim budynku dawnej gorzelni tzw. pałacu Czartoryskich. Po śmierci Izabelli w 1899 majątek pozostawał w rękach rodziny Czartoryskich aż do wybuchu II wojny światowej. W czasie wojny zamek częściowo zdewastowany. Został odbudowany na początku lat 50. Od 1951 mieści się tu oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu z ekspozycją zabytkowych wnętrz i dzieł sztuki.
Więcej dowiesz się już jutro z kolejnej części "Polska. Atlas plus Przewodnik", który jest bezpłatnie dodawany do naszej gazety. Atlas to przede wszystkim dokładna i aktualna mapa dróg. Ciągle masz szansę zgromadzić całą kolekcję. Wystarczy, że zamówisz prenumeratę "Gazety Współczesnej" na maj, a otrzymasz w prezencie wszystkie dotychczas wydane części naszego atlasu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?