Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na staruszków kasy nie ma

eriatrów. Urszula Ludwiczak [email protected]
– Geriatria to uboga krewna innych dziedzin medycyny – mówi prof. Barbara Bień
– Geriatria to uboga krewna innych dziedzin medycyny – mówi prof. Barbara Bień
Brakuje poradni i oddziałów, zajmujących się osobami starszymi, a - co za tym idzie - także miejsc pracy dla lekarzy geriatrów.

Opieka medyczna nad osobami po 65. roku w naszym kraju prawie nie istnieje. W woj. podlaskim jest niewiele lepiej - jedna poradnia i jeden oddział dla takich pacjentów funkcjonują tylko w Białymstoku.

I choć społeczeństwo starzeje się, a wedle rządowych planów mamy pracować coraz dłużej, nie ma perspektyw, że sytuacja poprawi się. Bo choć osób potrzebujących specjalistycznej pomocy jest coraz więcej, chętnych do specjalizacji z zakresu geriatrii - mimo możliwości szkolenia - nie ma.

Nie ma miejsc, bo NFZ słabo płaci
- Nie ma chętnych, bo nie ma miejsc, gdzie potem tacy lekarze mogliby pracować - tłumaczy prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, działającej w szpitalu MSWiA. - A nie ma miejsc, bo szpitalom - z powodu niskiej wyceny przez NFZ - nie opłaca się prowadzić poradni i oddziałów geriatrycznych.

Obecnie w całym kraju jest około 100 specjalistów geriatrii, w naszym regionie - 10. Ale nie wszyscy pracują w oddziałach czy poradniach specjalistycznych Są to np. lekarze rodzinni, którzy zrobili specjalizację, bo była taka potrzeba - mają coraz więcej starszych osób pod opieką.

Jeszcze w ub.r. w Podlaskiem były dwie poradnie geriatryczne: w Białymstoku i Łomży. Umowę na 2012 r., i tak niewystarczającą, podpisała tylko jedna.
- Pracujemy cztery dni w tygodniu, przyjmujemy po 10 osób dziennie - wylicza prof. Bień. - To kilka razy za mało w stosunku do potrzeb.

Na oddziale szpitalnym kolejka na przyjęcie sięga 3 miesięcy.
- Mamy tylko 21 łóżek - mówi prof. Bień. - To za mało. Oddziały geriatryczne powinny być jeszcze w innych miastach województwa: Augustowie, Łomży, przynajmniej jeszcze jeden w Białymstoku.

NFZ: pieniędzy jest więcej
- Na ten rok fundusz kupił o 25 proc. więcej porad geriatrycznych niż w 2011 r. i na razie nie ma możliwości, aby kontrakt był większy - zaznacza Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ.

Zkolei na oddział geriatryczny, NFZ chce wydać w tym roku o 102 tys. zł więcej. Tymczasem leczenie tam jest drogie, bo pacjentowi przeprowadza się szeroką diagnostykę pod kątem wielu schorzeń. Bez wyższych wycen z NFZ nie ma szans, by powstawały kolejne oddziały i - tym samym - miejsca pracy dla geriatrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna