Na żwirze zarobi kilka osób, tysiące stracą

Helena Wysocka
Możliwe skutki wydobywania kruszywa: Jezioro Okmin - przestanie istnieć, Jeziora Czarna Hańcza i Rospuda - obniżenie poziomu wód, Suwałki - problemy mieszkańców z bieżącą wodą
Możliwe skutki wydobywania kruszywa: Jezioro Okmin - przestanie istnieć, Jeziora Czarna Hańcza i Rospuda - obniżenie poziomu wód, Suwałki - problemy mieszkańców z bieżącą wodą
Udostępnij:
Suwalszczyzna. Urzędnicy od marszałka województwa i wójta gminy chcą nam zafundować przyszłość bez... wody. A tak może się stać, gdy dalej będą wydawane koncesje na wydobywanie żwiru. Zarobi na tym kilka osób, straci zaś tysiące.

Jeszcze do niedawna w okolicy Suwałk znajdowały się dwie kopalnie kruszywa - w Sobolewie i Potaszni. Dziś jest już dziesięć, a na decyzję czekają kolejne wnioski.

Może brakować wody
- Kopalnie zajmują już ponad 1500 hektarów - wylicza prezydent Suwałk Józef Gajewski (który zaapelował do marszałka, by wstrzymał wydawanie koncesji). - Powstają zarówno w sąsiedztwie cennych przyrodniczo terenów Suwalskiego Parku Krajobrazowego, jak też Czarnej Hańczy czy Rospudy. Istnieje ogromne zagrożenie, że poziom wód w tych rzekach drastycznie się obniży. Niewykluczone też, że może brakować wody dla mieszkańców.

Zagrożone jest także płytkie jezioro Okmin w podsuwalskiej Osowie. Istnieje obawa, że akwen wkrótce zniknie z powierzchni ziemi.

Eksploatacja kruszywa wiąże się również ze wzmożonym ruchem na drogach. Żwir wywożą ogromne, ważące około 50 ton ciężarówki. Takiego obciążenia miejskie ulice nie wytrzymują. Powstaje coraz więcej kolein, a na remonty brakuje pieniędzy.

- Kopalnie ograniczają też możliwości rozwoju miasta - dodaje Gajewski. - Jesteśmy bowiem otoczeni albo chronionymi terenami, albo żwirowniami.

Niektóre z nich mają powstać na trasie lub w pobliżu planowanych inwestycji: lotniska i obwodnicy. W tym ostatnim przypadku żwir chce wydobywać jeden z suwalskich przedsiębiorców. Choć rada miasta dwukrotnie nie zgodziła się na badanie złoża, uczynił to minister środowiska. Działania zmierzające do uruchomienia kopalni w okolicy lotniska podjęła zaś żona posła.

Dobro, ale szkodzi
- Nie mamy możliwości prawnych ograniczania ilości koncesji - twierdzi tymczasem Jerzy Chrobak, geolog wojewódzki. - Rola urzędu marszałkowskiego w zasadzie ogranicza się tylko do rejestracji wniosków. To władze gminy wydają zgodę zarówno na badanie złóż, co jest podstawą do ubiegania się o koncesję, jak też decyzję środowiskową.

Zbigniew Mackiewicz, sekretarz suwalskiej gminy, przypomina, że kruszywo jest dobrem narodowym i każdy ma prawo z niego korzystać.

- Ale nie naszym kosztem! - ripostuje Gajewski. - Do czasu wykonania analizy, która określi wpływ istniejących żwirowni na środowisko, kolejne koncesje nie powinny być wydawane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 22

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 09.10.2008 o 22:38, Gość napisał:

Cuda na kiju.Spalarnia śmieci pod nosem mieszkańców tak!Żwirownia już be! Środowisku zagraża!Jak możecie spojrzeć w oczy mieszkańcom obłudnicy z ratusza!


Zwracam honor w sprawie spalarni śmieci.
Pan Prezydent miasta zachował sie wobec mieszkańców jak prawdziwy gospodarz.
W końcu!! tak dalej trzymać panie Prezydencie.
Sądzę, że ze żwirowniami też dojdzie do porozumienia.
Sorki za tych obłudników.
k
karpik
OBW co tam kosno brakuje już dawców w białymstoku ?
G
Gość
Cuda na kiju.
Spalarnia śmieci pod nosem mieszkańców tak!
Żwirownia już be! Środowisku zagraża!
Jak możecie spojrzeć w oczy mieszkańcom obłudnicy z ratusza!
G
Gość
Na żwirze zarobi kilka osób,
jak trudno to przełknąć. Zarobi ktoś. Straszne!
v
vv
Jak małe dziecko.
Nie potrafił rozwiązać problemu sam, dogadać się z kumplami, to poskarżył się mamusi-wojewodzie, marszałkowi.
Zresztą kumpli przez swoje zarozumialstwo dawno stracił.
g
gaścia
Inwestycje, dotacje "stoją", bo ma facet przechlapane wszędzie gdzie to możliwe.
Zagłosowaliśmy niestety na gościa i teraz razem pijemy to piwsko.
D
Do Roberta
W dniu 08.10.2008 o 21:28, Robert napisał:

Mam nadzieję że ostatnią kadencje.


Kurka wodna. Żeby tak można było czas cofnąć
Gdyby Suwałki nawet wcale nie posiadały prezydenta, to miasto by kwitło. Ile szkód ten człowiek wyrządził swoim "rządzeniem".
R
Robert
W dniu 06.10.2008 o 14:26, jaTaMAN napisał:

Włąśnie przeczytałem ten pozbawiony jakichkolwiek merytorycznych informacji stek bzdór, zwany artykułem.Tworzenie wróżb pozostawmy wróżkom a prognozowanie przypuszczalnych skutków po eksploatacji górnikom i geologom.I jeszce jedno dla tych którzy nie wiedzą część opłat eksploatacyjnych dostaje gmina a nie miasto i tu kogoś boli!!!!!!!!!i tu trafiłeś w samo sedno..... Panu Gajewskiemu (Jozinowi Z Bazin) kole w czoy że gmina się bogaci... nic tylko prosta zawiść ludzka. I taki człowiek jest prezydentem? Mam nadzieję że ostatnią kadencje.
k
kierownik
Ciężarówka może ważyć i 100 ton. To nie jest istotne. Istotny jest nacisk na jedną oś, a ten nie może przekraczać 8 ton. I to jest robota dla inspekcji ruchu drogowego i policji. Kierowca odpowiada za przeładowanie samochodu, a nie właściciel kopalni kruszywa, co sugerują w swoim wystąpieniu władze miasta S. Prawidłowo obciążona ciężarówka nie zniszczy nam dróg. Należy wyeliminować te przeciążone. Wiem, że kary za to są duże, a nawet bardzo duże.
a
anty blok
W Suwałkach urzędnicy z najwyższą lokalną władzą blokują co tylko się da. Czyli wszelkie inwestycje. Teraz do pomocy chcą zaprosić władze wojewódzkie. To już przegięcie totalne.
25189E
Prawdziwym złotem naszych terenów są ogromne złoża surowców polimetalicznych zalegające w okolicach Szurpił. Sprawa znana jest od lat. Cielawe jakiemu lobby zależy na wstrzymywaniu eksploatacji tych zasobów?
G
Gość
Żwir to podstawa każdej budowy. Nie przesadzajmy z tą degradacja środowiska. Jestem jak najbardziej za tworzeniem nowych żwirowni. To złoto naszych terenów.
G
Gość
Stołki zaczynają parzyć w pupy kierownikom miasta. Przez kilka lat urlop, a teraz nadrabiają stracony czas. Nerwowo robi się, a zatem i podejmuje durne, nieprzemyślane działania.
j
jaTaMAN
Włąśnie przeczytałem ten pozbawiony jakichkolwiek merytorycznych informacji stek bzdór, zwany artykułem.
Tworzenie wróżb pozostawmy wróżkom a prognozowanie przypuszczalnych skutków po eksploatacji górnikom i geologom.
I jeszce jedno dla tych którzy nie wiedzą część opłat eksploatacyjnych dostaje gmina a nie miasto i tu kogoś boli!!!!!!!!!
n
nn
Nie tragizujmy.
Ktoś szefa naszego wpuścił w kanał.
Trzeba rozliczyć tego, kto nasłał na nasze tereny lodowiec.
Proponuję wprowadzić całkowity zakaz podpiwniczania budynków. O cmentarzu przemilczę.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie