MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Suwałkach upamiętniono byłego prezydenta. Odsłonięto tablicę poświęconą Józefowi Gajewskiemu

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Tablicę odsłonił m.in. obecny prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz i syn zmarłego prezydenta, Tomasz Gajewski
Tablicę odsłonił m.in. obecny prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz i syn zmarłego prezydenta, Tomasz Gajewski A. Gryza-Aneszko
Tablica upamiętniająca Józefa Gajewskiego stanęła na rondzie jego imienia u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Łąkowej w Suwałkach. Gajewski dwukrotnie pełnił funkcję włodarza. Zmarł w 2010 roku.

W dniu 75-tych urodzin Józefa Gajewskiego rodzina, samorządowcy, byli współpracownicy spotkali się na uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej zmarłego prezydenta. Stanęła ona przy rondzie jego imienia u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Łąkowej. Gajewski był dwukrotnie prezydentem Suwałk w latach 1981–1987 oraz 2002–2010.

 - Współpracowaliśmy razem przez 27 lat. Przez osiem lat był prezydentem naszego miasta i był to bardzo dobry czas dla rozwoju Suwałk - mówił podczas uroczystości Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. -  Udowodnił, że jeżeli będzie się pracować na rzecz lokalnej społeczności, mieszkańców i miasta to nie ma takich przeszkód, których nie da się wspólnie pokonać. Wniósł nowy impuls w rozwój naszego miasta, którego dotychczas brakowało i udowodnił nam, że dużo rzeczy da się zrobić w Suwałkach. Suwałki przeżywały wtedy dobry okres - podkreślał. 

To za kadencji Józefa Gajewskiego rozpoczęto rewitalizację najstarszej części miasta, modernizację ulic, w tym ul. Pułaskiego. Powołano i rozpoczęto budowę siedziby parku Naukowo - Technologicznego. W 2010 roku rozpoczęła się budowa Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz remont i przebudowa stadionu piłkarskiego Klubu Sportowego „Wigry". W 2005 roku powstała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, w lipcu 2007 — Suwalska Orkiestra Kameralna, a w 2008 roku odbył się pierwszy Suwałki Blues Festival, zainspirowany festiwalem bluesowym w Notodden w Norwegii. Dzięki decyzji Józefa Gajewskiego klub siatkarski Ślepsk Augustów, po awansie w 2009 roku do I Ligi, przeniósł się z Augustowa do Suwałk, zmieniając nazwę na Ślepsk Suwałki. Powstały też projekty nowych, istotnych dla miasta inwestycji, np. obwodnicy wschodniej i lotniska. 

 - Chciałbym podziękować za taki gest władzom miasta, gdyż dla mnie i dla członków mojej rodziny jest to ważne. Kim był mój ojciec? Dla mnie i dla mojego rodzeństwa przede wszystkim był właśnie ojcem, ale całe życie przyświecał mu cel, jakim było to miasto. Nigdy nie rozstawał się ze słowem Suwałki - co mogę zrobić, jaki będzie plan, co dalej. To miasto było praktycznie całym jego życiem i nie wyobrażam sobie, że gdyby żył to by z tego mógł zrezygnować. Tworzyłby je dalej i chciałby, żeby było coraz lepiej - mówił Tomasz Gajewski, syn Józefa Gajewskiego.   

Józef Gajewski zmarł 25 lipca 2010 roku. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Również pośmiertnie, 29 listopada 2010 r., Rada Miejska w Suwałkach przyznała Józefowi Gajewskiemu tytuł „Zasłużony dla Miasta Suwałk". Od września 2010 roku corocznie odbywa się w Suwałkach siatkarski Memoriał im. Józefa Gajewskiego. 25 czerwca 2014 r. w ratuszu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Józefowi Gajewskiemu, a salę posiedzeń rady nazwano Sesyjną im. Józefa Gajewskiego.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna