Najpiękniej oświetlone miasto w Polsce – czy taki tytuł powinno dostać właśnie Twoje miasto?

Akcja specjalna Świeć się z Energą
Bożonarodzeniowe lampki zagościły na ulicach naszych miast. Iluminacje robią olbrzymie wrażenie zarówno na małych mieszkańcach, jak i tych starszych. To one bowiem tworzą okołoświąteczny klimat i z pewnością ocieplają ulice, które na co dzień przemierzamy do pracy, szkoły czy podczas spacerów. Jak w tym roku wyglądają oświetlone ulice polskich miast?

Miasta rozświetlone tysiącem barw

Miasto rozświetlone świątecznymi iluminacjami to dla wielu mieszkańców znak, że zbliża się najpiękniejszy okres w całym roku. Nadają one wyjątkowy nastrój i umilają długie jesienne, a w końcu zimowe wieczory. Bez bajkowego oświetlenia świątecznego nie wyobrażamy sobie uroczych jarmarków, na które moda przyszła już kilka lat temu i wpasowały się w tradycje mniejszych miasteczek i dużych miast już na stałe.

W ostatnim plebiscycie Polacy w konkursie Świeć się z Energą zdecydowali, że Świetlną Stolicą Polski zostaje historyczne miasto Trzebiatów, któremu uroku dodają zabytkowe zabudowania i … fantastyczna społeczność.

„Świeć się” – Energa docenia starania miast

To właśnie zaangażowana społeczność przyczyniła się do wygranej swojego miasta. Mieszkańcy Trzebiatowa wykazali się kreatywnością w pozyskiwaniu głosów. Głosowanie wspierali lokalni przedsiębiorcy, ale również sławne osoby pochodzące z tej miejscowości. W wyniku tego miasto otrzymało blisko 130 tysięcy głosów.

Tytuł Świetlnej Stolicy Polski to jednak niejedyna nagroda, którą mogły cieszyć się zwycięskie miasta w kolejnych edycjach konkursu Świeć się z Energą. Nagrodą dla laureatów – zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich co roku jest energooszczędny sprzęt AGD, który trafia do potrzebujących mieszkańców, a także instalacja fotowoltaiczna, która jest przeznaczona dla wybranej przez miasto instytucji pomocowej. Podobnie będzie w tegorocznej edycji konkursu.

To powinieneś wiedzieć o konkursie Świeć się z Energą

Plebiscyt organizowany przez Energę w tym roku zostanie przeprowadzony już po raz piętnasty. Dla wielu miast rywalizacja jest już tradycją, ale organizatorzy zachęcają również pozostałe miejscowości, bo jak pokazują ostatnie edycje, na wygraną mają szansę nie tylko wielkie metropolie, ale również średnie i niewielkie miejscowości.

Zgłosić swoją miejscowość może każdy, kto ukończył 18 lat i wykona zdjęcie lub zdjęcia miasta, które chce zaprezentować w plebiscycie. Zgłoszeń można dokonywać do 31 grudnia 2023 roku, również po rozpoczęciu głosowania w etapie wojewódzkim.

Harmonogram konkursu Świeć się z Energą:

  • Zgłoszenia miast do etapu wojewódzkiego do 31.12.2023 r.
  • Głosowanie na miasta na etapie wojewódzkim będzie trwać od 20 grudnia 2023 r. do 9 stycznia 2024 r.
  • Miasta, które w etapie wojewódzkim otrzymały najwyższą liczbę głosów, przechodzą do konkursu ogólnopolskiego, w którym głosowanie odbędzie się od 16.01 do 30.01.2024 r.

Warto wspomnieć również o nagrodach, które otrzymają laureaci plebiscytu. Wszystkie miasta, które wygrają etap wojewódzki, otrzymają nagrody w postaci sprzętu AGD o wartości 10 000 zł brutto dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Miasto, które wygra etap ogólnopolski, otrzyma nagrody o wartości 40 000 zł w tym voucher na instalację fotowoltaiczną o wartości 10 000 zł brutto oraz miano Świetlnej Stolicy Polski 2023.

Jest więc o co walczyć, bo w tym wyjątkowym czasie oprócz fantastycznej zabawy, konkurs daje możliwość wsparcia potrzebujących mieszkańców i ekologii w swojej okolicy, a także promocji swojej miejscowości.

Wybierz swoje województwo

Materiały promocyjne partnera

Świeć się z Energą to nie tylko konkurs na najpiękniej oświetlone miasto. To również konkurs fotograficzny. W konkursie można przesłać dowolną ilość fotografii w tematyce świątecznej w jednej z kategorii:

  • Moje miasto
  • Mój dom
  • Moi bliscy
  • Moja iluminacja
  • Moja ulubiona szopka

Również dla laureatów tego konkursu organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody. Zwycięzca pierwszego miejsca otrzyma voucher na sprzęt AGD/RTV o wartości 2000 zł oraz tytuł Zwycięscy Plebiscytu Świątecznych Zdjęć. Za drugie i trzecie miejsce można otrzymać podobne nagrody o wartości kolejno 1500 i 1000 zł. Przez kapitułę konkursu zostanie przyznanych również 5 dodatkowych nagród o wartości 1000 zł.
Konkurs fotograficzny ma charakter ogólnopolski. Głosowanie na najlepsze świąteczne zdjęcia odbywać się będzie od 20.12.2023 r. do 30.01.2024 r.

Zgłoś swoje zdjęcia

Jak wyglądał ostatni plebiscyt Świeć się z Energą?

Ostatnio w konkursie na Świetlną Stolicę Polski wzięło udział aż 266 miejscowości. O popularności tej akcji może świadczyć fakt, że we wszystkich głosowaniach oddano ponad 1,5 mln głosów. To pokazuje zaangażowanie mieszkańców i fanów podobnych plebiscytów.

W pierwszej piątce znalazły się takie miasta jak Lubartów (woj. lubelskie), Brzesko (woj. małopolskie), Bielsko-Biała (woj. śląskie), Ostrów Wielkopolski (woj. wielkopolskie) i oczywiście zwycięzca, czyli Trzebiatów (woj. zachodniopomorskie).

Już teraz zapraszamy do zgłaszania zdjęć i głosowania.

Wybierz swoje województwo

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Najpiękniej oświetlone miasto w Polsce – czy taki tytuł powinno dostać właśnie Twoje miasto? - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna