Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najszybszy kolarz floty carskiej

Mariusz Klimaszewski [email protected]
Rok 1905. Uczestnicy pierwszego wyścigu kolarskiego w Białymstoku.
Rok 1905. Uczestnicy pierwszego wyścigu kolarskiego w Białymstoku. Ze zbiorów Jacka Sosnowskiego
15 sierpnia 1905 roku w Białymstoku odbył się pierwszy wyścig kolarski. Wygrał w nim Konstanty Żyłkiewicz.

Białostocki miłośnik kolarstwa, autor wielu wspaniałych książek poświęconych czarowi dwóch kółek, pewnego dnia wsiadł na swój rower i ruszył spod stadionu zwierzynieckiego ulicą Ciołkowskiego w kierunku Zielonki. Później pomknął dawną szosą północno-obwodową - dziś trasą generalską, aleją Solidarności, ulicą Hetmańską i Zwierzyniecką, i powrócił pod stadion.

Dlaczego pan Zbigniew wybrał tę trasę? - To była taka sentymentalna przejażdżka. Ponad 100 lat temu właśnie tymi drogami ścigali się kolarze w pierwszym białostockim wyścigu - odpowiada Karlikowski. - Oczywiście ulice wyglądały inaczej, ale proszę sobie wyobrazić, że mój licznik rowerowy na mecie pokazał blisko 32 kilometry. A właśnie taki dystans podają źródła wspominające, kto wie czy nie o pierwszych w ogóle, zawodach sportowych w naszym mieście - dodaje.

Trasę wytyczył nie kto inny jak sam pułkownik Mikołaj Kawelin - przyszły prezes Jagiellonii. Zwycięzców na mecie w Parku Miejskim w Zwierzyńcu oklaskiwali fabrykanci, kupcy, władze miejskie, młodzież szkolna.

Pierwszy był wówczas 23-letni Konstanty Żyłkiewicz, bardzo barwna postać, marynarz floty carskiej z wojny rosyjsko-japońskiej. Po powrocie z wojennej tułaczki został zegarmistrzem. Jego zakłady znajdowały się przed wojną na Rynku Kościuszki oraz przy ul. Kilińskiego 7. Po wojnie naprawiał zegarki przy ul. Zamenhofa (róg Białówny). Był znakomitym specjalistą w swoim fachu. Mało kto wie, że wraz z synem Mikołajem, któremu też zaszczepił swoje zamiłowanie do kolarstwa, był głównym konserwatorem zegara na Ratuszu Miejskim. W 1944 roku, po wyzwoleniu Białegostoku przez Rosjan, został aresztowany przez NKWD i wywieziony w głąb b. ZSRR. Po powrocie nie dano mu spokoju. Został ponownie aresztowany przez UB za rzekomą współpracę z Niemcami i skazany na 8 lat ciężkiego więzienia w Barczewie.

Konstanty Żyłkiewicz dożył lat 85. Zmarł 13 lutego 1967 roku i jest pochowany na cmentarzu prawosławnym przy ul. Wysockiego w Białymstoku.

Zwycięzcy I Wyścigu Kolarskiego z 1905 roku: 1. Konstanty Żyłkiewicz, 2. Wiktor Korynkiewicz, 3. Aaron Szendel, 3. Mojżesz Miller.

Przypomnijmy dawnych bohaterów

Dziś rozpoczynamy nasz sportowy kącik wspomnień. Chcemy w nim przypomnieć bohaterów minionych lat i raz jeszcze powrócić do niezapomnianych wydarzeń, wyścigów, meczów, mityngów.

Prosimy zatem o dzielenie się z nami swoimi wspomnieniami. Szczególnie mile widziane są stare zdjęcia. Wszystko znajdzie się na naszych łamach, a fotki oczywiście odeślemy.

Spróbujmy razem wskrzesić dawnych mistrzów, a młodym przybliżyć niezapomniane postacie naszego sportu.
Korespondencję prosimy kierować na adres: Dział Sportowy "Gazety Współczesnej", 15-419 Białystok, ul. św. Mikołaja 1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna