Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie 2020 w Podlaskiem. Dramat Słowackiego wybrzmiał w Supraślu (ZDJĘCIA)

OPRAC.:
Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Narodowe Czytanie w Supraślu
Narodowe Czytanie w Supraślu Bogumiła Maleszewska-Oksztol
W całym kraju czytaliśmy "Balladynę". Dramat Juliusza Słowackiego za sprawą akcji Narodowe Czytanie wybrzmiał też w Supraślu. W akcję zaangażowali się dyrektorzy wojewódzkich instytucji kultury, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa, mieszkańcy Supraśla i turyści.

W sobotę (5.09) na supraskim rynku zgromadzili się miłośnicy polskiej literatury, by przeczytać fragmenty „Balladyny” Słowackiego. Wspólne czytanie rozpoczęła Justyna Godlewska-Kruczkowska – aktorka Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku i autorka scenariusza tegorocznych, supraskich obchodów Narodowego Czytania. Wcieliła się
w rolę Balladyny.

Wśród czytających znaleźli się m. in. sekretarz województwa Tomasz Szeweluk, doradca wojewody Adam Jakuć, reprezentujący, Roman Czepe – wicestarosta powiatu białostockiego, Jolanta Gadek – dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, prof. Ewa Iżykowska-Lipińska – dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, dr Radosław Dobrowolski – burmistrz Supraśla, ksiądz biskup dr Henryk Ciereszko i archimandryta Sergiusz Matwiejczuk z supraskiego monasteru.

Osoby spośród publiczności, które zgłosiły się do czytania fragmentów „Balladyny” otrzymały nagrody w postaci: publikacji, biletów wstępu do podlaskich instytucji kultury (teatr, opera, muzea) czy gadżetów. Specjalne nagrody: czytniki e-booków, gry strategiczne oraz powerbank dla kilku szczęśliwców ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Dodatkową atrakcją był kiermasz książek za złotówkę. Miłośnicy literatury mogli wybrać coś dla siebie spośród ok. 1000 książek, wycofanych z biblioteki oraz tzw. dubletów. W tym roku środki, pochodzące z kiermaszu zostaną przeznaczone na zakup książek dla mieszkańców Domu Matki i Dziecka Nazaret w Supraślu, prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody laureatom konkursu poetyckiego „Katyń – słowo i pamięć”, zorganizowanego przez podlaskie instytucje kultury i marszałka.

W Białymstoku "Balladynę: czytano w międzynarodowym języku esperanto. Została wydana specjalnie na ten dzień i przetłumaczoną na uniwersalny język. To piąta książka wydana przez białostockich esperantystów na Narodowe Czytanie, choć esperantyści biorą udział w tym przedsięwzięciu od samego początku. Wspólne czytanie odbyło się również w Choroszczy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna