Spis treści
Kiedy dochodzi do naruszenia nietykalności cielesnej?
Naruszenie nietykalności cielesnej ucznia to nie tylko moralne uchybienie, ale również przestępstwo uregulowane prawnie. Zgodnie z art. 217 § 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeksu Karnego, każde uderzenie lub inny akt naruszający nietykalność cielesną podlega karom: grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Co istotne, ściganie takiego naruszenia odbywa się z oskarżenia prywatnego.
W kontekście szkolnym nietykalność cielesna ucznia obejmuje nie tylko fizyczne uderzenia, lecz także wszelkie działania szkodzące integralności cielesnej, takie jak:
- szarpanie,
- strząsanie czapek czy okularów,
- popychanie,
- czy inne formy naruszeń.
Takie zachowanie nauczyciela jest uchybieniem godności jego zawodu i może skutkować postępowaniem dyscyplinarnym.
Zgłoszenie naruszenia nietykalności cielesnej dziecka w szkole
Podejrzenie naruszenie nietykalności cielesnej ucznia przez nauczyciela rodzic zgłasza do dyrekcji. Po takiej informacji dyrekcja ma obowiązek przeprowadzenia postępowania sprawdzającego.
Warto podkreślić, że ocena konkretnego zdarzenia zawsze musi zbadać i uwzględnić wszystkie okoliczności. Przykładowo, fizyczna interwencja nauczyciela, np. przez przytrzymanie ucznia, podczas sporu czy bójki dzieci może być zrozumiała, podczas gdy szydzenie z ucznia lub wymierzanie mu kar w sposób naruszający nietykalność cielesną jest niedopuszczalne.
Konsekwencje dla nauczyciela
Po zebranych wyjaśnieniach od rodziców, ucznia, nauczyciela i ewentualnych świadków dyrektor zgłasza podejrzenie naruszenia przez nauczyciela nietykalności cielesnej ucznia do rzecznika dyscyplinarnego. Ma na to 14 dni od zgłoszenia zajścia. Konsekwencją dla nauczyciela może być wymierzenie kary dyscyplinarnej. Według Karty nauczyciela są to:
- nagana z ostrzeżeniem;
- zwolnienie z pracy;
- zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczyciela w okresie 3 lat od ukarania;
- wydalenie z zawodu nauczyciela.
Warto podkreślić, że zawiadomienie o podejrzeniu naruszenia nietykalności musi nastąpić w terminie 14 dni od momentu otrzymania informacji.
Wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego składa rzecznik dyscyplinarny do komisji dyscyplinarnej. Następuje to po przeprowadzeniu procedury wyjaśniającej – przypomina Portal Oświatowy.
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?