MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasi "Zwykli Bohaterowie"

Paweł Chojnowski [email protected]
Katarzyna Kuklińska (na zdj. z prawej), jedna z osób zgłoszonych do plebiscytu "Zwykły Bohater" od lat działa w Łomży na rzecz osób niepełnosprawnych
Katarzyna Kuklińska (na zdj. z prawej), jedna z osób zgłoszonych do plebiscytu "Zwykły Bohater" od lat działa w Łomży na rzecz osób niepełnosprawnych M. Grzymkowski
Akcja "Zwykły Bohater" ma na celu uhonorowanie osób, które bezinteresownie pomagają innym. Wśród zgłoszonych są mieszkańcy regionu.

Katarzyna Kuklińska z Łomży, mimo niepełnosprawności z powodzeniem organizuje przedsięwzięcia integrujące zdrowych i niepełnosprawnych mieszkańców. Kamil Sijko z Zambrowa razem z Łukaszem Dziedziulem założył pierwsze w Polsce CoderDojo, gdzie bezpłatnie uczy dzieci programowania. Zbigniew Gierwat z Łomży od 1974 r. bezinteresownie oddał ponad 80 litrów krwi. Takie kandydatury zgłoszono z naszego regionu do akcji "Zwykły Bohater", prowadzonej przez Bank BPH wspólnie z telewizją TVN oraz portalem Onet.

W tym roku odbywa się ona po raz trzeci.

200 tys. zł dla Bohaterów

Pierwszy etap programu potrwa do 31 października. To właśnie do tego dnia można zgłaszać kandydatów za pomocą formularza na stronie internetowej konkursu. I nie chodzi tylko o bohaterów, którzy uratowali komuś życie.

To zaledwie jedna z trzech kategorii. Pozostałe to "Fair na co dzień" (gdy z pozoru drobny gest zmienia życie innych ludzi) oraz "Inicjatywa" (dla tych, którzy działają społecznie).

10 listopada jury wybierze spośród zgłoszeń dziewięcioro finalistów. W głosowaniu sms-owym wyłonieni zostaną zwycięzcy w poszczególnych kategoriach. Każdy otrzyma 200 tys. zł. Gala Finałowa odbędzie się 8 grudnia.

Do tej pory zgłoszono ponad 200 kandydatur z całej Polski. Wśród nich właśnie trzy z b. łomżyńskiego.

Zwykli - niezwykli

Wszystkie te osoby z pewnością zasługują na tytuł "Zwykłego Bohatera".
Katarzyna Kuklińska, o której inicjatywach pisaliśmy wielokrotnie, dosłownie wyciągnęła z domów wielu zamkniętych dotąd (nie tylko w fizycznych czterech ścianach) niepełnosprawnych. Założyła Klub literacko-recytatorski Carpe Diem i Stowarzyszenie Ludzi Aktywnie Naznaczonych "JA i TY", z którym zorganizowała w tym roku w Łomży filmowy Mały Festiwal TY i JA. To ona wówczas odebrała od władz klucze do miasta, które na dwa dni "przejęli" niepełnosprawni.

Założyciele CoderDojo wyszli z kolei ze swą inicjatywą do dzieci i młodzieży, chcących nauczyć się programowania. Kamil Sijko, psycholog społeczny i Łukasz Dziedziul, programista dzielą się swą wiedzą z młodymi adeptami od marca w Centrum Kultury w Zambrowie. Uczestnicy spotkań stworzyli już wiele projektów - gier, programów, z których najciekawszy to mobilna aplikacja z repertuarem miejscowego kina.

Uczestnictwo pani Kasi i twórców CoderDojo w programie "Zwykły Bohater" może im pomóc w nagłośnieniu prowadzonej działalności, pozyskaniu jakże potrzebnych sponsorów i dodatkowego wsparcia.

Zbigniewa Gierwata, odznaczonego już Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Zasłużony Dla Zdrowia Narodu zgłosiła pani, która korzystała z jego pomocy, nie wiedząc, że ten cichy bohater mieszka tuż obok...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna