MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Regionalne świętowanie Światowego Dnia Metrologii. III konkurs Metroligi rozstrzygnięty

Andrzej Matys
Andrzej Matys
We wtorek (21.05) na Wydziale Elektrycznym odbyły się regionalne obchody Światowego Dnia Metrologii zorganizowane przez Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku, Politechnikę Białostocką oraz Polską Unię Metrologiczną.
We wtorek (21.05) na Wydziale Elektrycznym odbyły się regionalne obchody Światowego Dnia Metrologii zorganizowane przez Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku, Politechnikę Białostocką oraz Polską Unię Metrologiczną. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Wtorek (21.05) to drugi, szczególny dzień świętowania Światowego Dnia Metrologii. Właśnie 102 lata temu - 21 maja - został utworzony Urząd Miar w Białymstoku. To były podwaliny pod późniejszy obwodowy urząd miar. Potem w 2019 roku, po dwóch latach starań, udało nam się stworzyć Okręgowy Urząd Miar, pierwszy taki urząd po prawej stronie Wisły - powiedział dyrektor OUM w Białymstoku Mirosław Wnorowski.

Jak dodał, Światowy Dzień Metrologii to coroczne święto podpisania Konwencji Metrycznej 20 maja 1875 roku przez przedstawicieli 17 państw. Pierwotny cel Konwencji Metrycznej – ogólnoświatowa jednolitość miar – pozostaje dziś tak samo ważny jak w 1875 roku. Święto to ustanowiono w 2000 roku.

Spis treści

Metrolodzy z politechniką

We wtorek (21.05) z inicjatywy dyrektora OUM przy współpracy z Politechniką Białostocką i Uniwersytetem w Białymstoku już po raz trzeci zostały zorganizowane Regionalne Obchody Światowego Dnia Metrologii wraz z III edycją konkursu wiedzy o metrologii METROLIGA. W tym roku przewodnim tematem święta był zrównoważony rozwój i hasło: „ Mierzymy dziś dla zrównoważonego jutra”. Trzy pierwsze miejsca w konkursie zajęły zespoły z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej:

  • 1. Oliwer Połuszańczyk i Jakub Rolak,
  • 2. Nikola Plicka i Julia Sianko,
  • 3. Maciej Niedźwiedź i Paweł Buczyński.

Metrologia, czyli zrównoważony rozwój

W ramach Światowego Dnia Metrologii na Politechnice Białostockiej przygotowano tradycyjnie specjalną konferencję o metrologii. Jej głównym akcentem była sesja zatytułowana „Metrologia w realizacji celów zrównoważonego rozwoju”. W jej ramach burmistrz Supraśla mówił o dobrych praktykach gminy w zrównoważonym rozwoju społeczeństwa i środowiska. Odbył się również panel dyskusyjny, którego moderatorem był prezes Evoluma Klastera Przemysłowego Sebastian Rynkiewicz.

Czytaj również:

- Jestem z wykształcenia prawnikiem, więc na moich studiach nie uczono metrologii. Jednak praca w Klastrze Przemysłowym (dawniej Klastrze Obróbki Metali) powodowała, że musiałem zrozumieć czym są tzw. setki, czyli setne części milimetra, jakie mają znaczenie i jak się schodzi na poziom nanocząstek lub w drugą stronę na poziom gigantycznych konstrukcji, od których zależy życie ludzkie. Tak naprawdę dopiero kontakty międzynarodowe nauczyły mnie tego, że bardzo często to inżynier odpowiada za życie ludzkie. Obojętne czy jest to rower, samochód czy samolot. Błąd często wynikający z pomiarów, z metrologii może komuś życie uratować lub go pozbawić – podkreślił Sebastian Rynkiewicz.

Z metrologii warto korzystać

Zauważył też, że zrównoważony rozwój dotyczy aspektów związanych z ochroną środowiska, a my jesteśmy jego częścią. Metrologia pomaga więc badać jakość wody, powietrza, poziom hałasu, jakość oświetlenia, poziom promieniowania itp. , a pomiary te są tak dokładne, że bez elementów związanych ze sztuczną inteligencją i łączenia technologii nie jesteśmy w stanie podróżować nawet do sąsiedniej gminy. Musimy jednak mieć świadomość tego, że o metrologii nie tylko trzeba mówić, ale jej uczyć (nawet od przedszkola) i ją poznawać.

- To trzeci panel o metrologii podlaskiej. Musimy diagnozować sytuację i kondycję naszej metrologii, bowiem te działania mogą być impulsem do jej rozwoju i rozwoju regionalnego. Nie muszę tłumaczyć, że sama metrologia ma zastosowanie niemal w każdej dziedzinie życia od czynności urzędowych, przez produkcję, ochronę życia i zdrowia po ochronę środowiska – wyliczał Mirosław Wnorowski i dodał: - Metrologia jest dookoła i warto żebyśmy ją lepiej poznawali i wykorzystywali.

Czytaj również:

Natomiast o realizacji celów ESG i dobrych praktyk wykorzystujących metrologię w spółce Enea Ciepło mówiła Paulina Zielinko z działu energetyki, telemetrii i pomiarów. Poza tym swoje wystąpienia mieli również przedstawiciele partnerów strategicznych wydarzenia, czyli: dr hab. inż. Jerzy Józwik, prof. PL, dyrektor Biura Polskiej Unii Metrologicznej oraz Andrzej Jankowski, prezes Aquard, Grupa SUEZ i Zielone IoT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białystok. Regionalne świętowanie Światowego Dnia Metrologii. III konkurs Metroligi rozstrzygnięty - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna