Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz powiat to biała plama na mapie

Ewelina Suchodolska
Powszechny dostęp do sieci ułatwiłby znacznie życie mieszkańcom. Jedną z korzyści jest możliwość rozliczania rocznego podatku właśnie przez Internet.
Powszechny dostęp do sieci ułatwiłby znacznie życie mieszkańcom. Jedną z korzyści jest możliwość rozliczania rocznego podatku właśnie przez Internet. M. Pawlak-Żalikowska
Chociaż realizowanych jest wiele projektów, które mają na celu poprawę dostępności do Internetu, powiat grajewski wciąż jest białą plamą na internetowej mapie Polski.

Opinia

Opinia

Paweł Jastrzębski, właściciel grajewskiej firmy dostarczającej Internet:

- Jestem przekonany, że już za kilka lat w powiecie grajewskim nie będzie miejscowości, w których Internet nie będzie dostępny.
Nasza firma od czterech lat konsekwentnie i skutecznie dostarcza Internet na terenie powiatu. W naszym przypadku sieć objęła już ok. 50 miejscowości, z czego zdecydowana większość tworzyła wcześniej tzw. białe plamy na internetowej mapie województwa podlaskiego.

Jak wynika z najnowszych danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej na każde 10 tys. gospodarstw w powiecie grajewskim dostępu do Internetu wciąż nie mają 592 rodziny. Dla porównania należy podać, że w zdecydowanej większości powiatów w Polsce wskaźnik ten nie przekracza 30 gospodarstw.

- Już prawie od 10 lat mam stałe łącze internetowe w domu - mówi w rozmowie z "Tygodnikiem Grajewskim" Katarzyna Jaworska z Grajewa. - Internet jest kopalnią wiedzy i informacji. Nie wyobrażam sobie bez niego życia. Nie wiem, jak ludzie się kiedyś uczyli. Te stosy książek i zeszytów! Dziś wszystko jest w jednym miejscu - dodaje 26-letnia grajewianka.

Chociaż dostawców Internetu u nas nie brakuje, to województwo podlaskie, jak również sam powiat grajewski, nie jest w najlepszej sytuacji. Z danych opublikowanych przez UKE wynika, że najwięcej problemów ma gmina Radziłów. Aż 414 rodzin stamtąd zgłosiło brak stałego łącza z szerokopasmowym Internetem, a tylko 156 rodzin z Internetu korzysta na co dzień.

Na drugim miejscu pod tym względem na terenie powiatu grajewskiego znajduje się gmina Grajewo. Tutaj mieszkańcy 311 razy zgłaszali UKE brak dostępu do sieci. Wszystkich abonentów zamieszkujących teren gminy Grajewo jest 1473, z czego 35 to klienci biznesowi.

Na trzecim miejscu pod względem braku dostępu do informacji w sieci znajduje się gmina Rajgród. Tutaj swój problem zgłosiło UKE 126 gospodarstw.

Na terenie gminy Szczuczyn brak dostępu do sieci zgłosiło 39 rodzin. To druga gmina po gminie Grajewo pod względem dostępności do internetowej sieci. Na całym według danych z UKE terenie jest 402 abonentów.

Ciekawostką jest jednak sytuacja gminy Wąsosz. W gminie, w której aktualnie zamieszkuje ponad 3 tys. osób, jest 79 abonentów, którzy podpisali już umowę z dostawcami Internetu. UKE nie odnotowało tam jednak nawet jednego zgłoszenia z tytułu braku dostępu do sieci...

W poprawę dostępności do sieci zaangażowały się również władze Grajewa. Właśnie rozpoczął się proces podłączania komputerów do sieci w domach 30 rodzin. Projekt pt. "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w mieście Grajewo" ma na celu podłączenie do sieci internetowej rodzin w trudnej sytuacji finansowej, a także tych, w których znajdują się osoby niepełnosprawne.

30 gospodarstw otrzyma bezpłatnie - w ramach użyczenia - nowoczesny sprzęt komputerowy wraz z łączem internetowym na 18 miesięcy.

11 komputerów wraz z serwerem w ramach tego samego projektu trafi do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie. Powstanie tam internetowa czytelnia, która będzie ogólnodostępna i bezpłatna dla wszystkich mieszkańców.

Komputery w internetowej czytelni powinny być dostępne dla grajewian jeszcze w tym miesiącu.
Na realizowany przez miasto projekt władze pozyskały dofinansowanie w wysokości ponad 291 tys. zł. Aby pokryć pozostałe koszty związane z projektem, miasto musiało dołożyć 51 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna