Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze dziedzictwo

Anna Piotrowska [email protected]
Żubr jest z pewnością największym skarbem całej Puszczy Białowieskiej. Turyści z całego świata zjeżdżają się tu aby podziwiać nasz największy regionalny skarb.
Żubr jest z pewnością największym skarbem całej Puszczy Białowieskiej. Turyści z całego świata zjeżdżają się tu aby podziwiać nasz największy regionalny skarb.
Hajnówka. Niezapomniane krajobrazy, rozbudowana baza turystyczna, oznakowane szlaki, wykwalifikowani przewodnicy - tym przywita nas Białowieża.

Pisząc o powiecie hajnowskim nie sposób jest pominąć Białowieskiego Parku Narodowego, który "od zawsze" zachwyca swoim bogactwem i pięknem tysiące turystów. Przyjeżdżają oni by wypocząć tu na wyjątkowo czystym powietrzu, zwiedzić zabytki regionu oraz podziwiać przyrodę, zapominając o zgiełku dużych miast. Jest on prawdziwą "perełką" dla pasjonatów i znawców przyrody. Co roku Białowieski Park Narodowy odwiedza około 140 tys. turystów z Polski oraz z całego świata.

Najpopularniejsze miejsca.

- Do miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów należą: Rezerwat Pokazowy Żubrów, muzeum BPN i Obszaru Ochrony Ścisłej BPN (można tu wejść jedynie pod opieką uprawnionego przewodnika), Rezerwat Pokazowy Żubrów, Muzeum Przyrodnicze, "Szlak Dębów Królewskich" oraz ścieżki edukacyjne - mówi Mieczysław Piotrowski, przewodnik z białowieskiego biura PTTK. - Swoistego uroku i niepowtarzalnego klimatu dodaje również temu regionowi wielonarodowość i wielowyznaniowość regionu. Organizowanych jest u nas szereg imprez, na których prezentowane są kultury, m.in. mniejszości białoruskiej czy ukraińskiej. To wszystko składa się na piękno i niepowtarzalność naszego regionu, które zachwyca turystów i nas samych.

Dobra baza turystyczna

Białowieża oferuje szereg możliwości - jeśli chodzi o wybór miejsc noclegowych i wyżywienie, m.in. kwatery agroturystyczne, Hotel Białowieski, Dwór Soplicowo, Restaurację Carską, Hotel Żubrówka i inne. Każdy może wybrać sobie coś z bogatej oferty dostosowanej do zasobności swojego portfela. Planując wyjazd warto wcześniej zarezerwować sobie nocleg, ponieważ na miejscu możemy nie znaleźć już nic wolnego - szczególnie podczas długich weekendów i w sezonie letnim.

- To wspaniałe miejsce dla każdego, kto chce wypocząć - mówi Asia, studentka z Warszawy. - Zachwyci każdego. Jak na studencką kieszeń jest trochę drogo, szczególnie jeśli chodzi o noclegi i wyżywienie. Godne polecenia, jeśli ktoś nie chce dużo wydać, jest Schronisko Młodzieżowe w Białowieży oraz jedzenie serwowane w Zajeździe - tanio i bardzo smacznie. Z pewnością polecam też wcześniejszą rezerwację noclegu. Ja rezerwowałam je dwa tygodnie wcześniej i już były z tym problemy.

Najstarszy park w Polsce

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim pakiem narodowym, który został utworzony już w 1921 roku. Został on włączony do sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO oraz na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Park jest położony w centralnej części Puszczy Białowieskiej. Na terenie parku występuje 806 gatunków roślin naczyniowych, ponad 3000 gatunków grzybów, około 280 gatunków porostów, ponad 50 gatunków ssaków, ponad 120 gatunków ptaków lęgowych oraz około 10000 gatunków bezkręgowców.

Król Puszczy Białowieskiej

Niekwestionowanym królem całej Puszczy Białowieskiej jest żubr. Zwierzęta te wyginęły prawie całkowicie w XVIII wieku. W 1919 roku został zabity ostatni osobnik w Puszczy Białowieskiej. Zaczęto po krótkim czasie ściągać osobniki z ogrodów zoologicznych oraz prywatnych hodowli, aby odrodzić gatunek. W 1952 roku pierwsze żubry wypuszczono na wolność. Obecnie w Puszczy Białowieskiej żyje około 750 żubrów, z czego aż 440 po stronie polskiej, reszta po stronie białoruskiej. Niektórzy turyści przyjeżdżają tu specjalnie tylko po to by zobaczyć to jedyne w swoim rodzaju zwierzę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna