Nauczyciele boją się o pracę. Będzie mniej lekcji

Helena Wysocka [email protected]
sxc.hu
Udostępnij:
W liceach będzie mniej lekcji historii, chemii czy też geografii.

Uczniowie, którzy postawią na nauki ścisłe, prawie przestaną uczyć się przedmiotów humanistycznych. I odwrotnie. - Pomysł jest dobry - uważa Joanna Lisek, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie. - Pod warunkiem, że gimnazja będą realizowały podstawę programową.

O połowę mniej historii

Od września wchodzi w życie reforma, która system nauki w liceach przewraca do góry nogami. Uczniowie w pierwszej klasie będą kończyli naukę przedmiotów, które rozpoczęli w gimnazjum. Natomiast pozostałe dwa lata będą mieli na poszerzenie wiedzy z wybranych dziedzin - od dwóch do czterech.

Ci, którzy zechcą kontynuować naukę z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych wiedzę humanistyczną uzupełniać będą w ramach przedmiotu historia i społeczeństwo. A to oznacza, że ze 150 godzin historii obecnie, będą mieli tylko 60. Humaniści natomiast zamiast fizyki, czy biologii będą mieli przyrodę. Liczba zajęć z fizyki może spaść do 30.

Reforma budzi kontrowersje. Środowiska naukowe uważają, że specjalizacja na tak wczesnym etapie doprowadzi do analfabetyzmu.

Nie będzie czasu na powtórki

Zdaniem dyr. Lisek, powodzenie reformy zależy od poziomu nauczania w szkołach podstawowych, czy gimnazjach. - Aktualnie uzyskaną w tym placówkach wiedzę ucznia poszerzamy - przypomina. - Od września będziemy kontynuować podstawę programową, ale tylko w pierwszej klasie. Jeżeli ktoś będzie miał luki, mogą pojawić się problemy. Nauczyciele nie będą mieli czasu, aby przerabiać materiał np. z gimnazjum.

Reforma spowoduje, że po pierwszej klasie trzeba będzie tworzyć oddziały z wybranymi przez uczniów kierunkami. Aby tego uniknąć dyrekcja augustowskiej placówki oczekuje, że gimnazjaliści złożą wstępne deklaracje, jakich przedmiotów chcą się uczyć. - Wówczas większość drugoklasistów pozostanie w swojej klasie, a dojdą do nich tylko ci, którzy wcześniej nie byli zdecydowani - dodaje dyr. Lisek.

W sejneńskim "ogólniaku", gdzie od września będą tylko cztery oddziały, nauczyciele boją się o pracę.
- Nie potrafię ich uspokoić, ponieważ sam nie wiem, czy będą potrzebował nauczyciela historii na pół etatu czy na 3/4 - mówi Andrzej Małkiński, dyrektor szkoły. - Wszystko zależeć będzie od decyzji młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Po co Polakom fizyka, chemia, geografia czy biologia? Przyroda w liceum? Kiedyś była w III klasie szkoły podstawowej. Jaką wiedzę wynosi się z gimnazjum? Ręce opadają.
G
Gość
Mam 49 lat. Edukacja moja przypadła na lata rozpasionego komunizmu. Dzisiaj w wolnej Polsce piszę prezentacje maturalne niedoedukowanym owocem polskiej reformy oświatowej z 1999 r. Jak długo nasz naród da się deb***izować. To co robi Tusk i jego ekipa jest gorsze od polityki jaką na polskiej szkole prowadziły pastwa rozbiorowe. NARÓD GŁUPI JEST ŁATWIEJ STEROWALNY.
M
Molakr
Po co Polakom historia??
Nie wystarczy kronika tej czy owej starej rodziny??
G
Gość
Wezmą urlop zdrowotny a po roku wszystko się uspokoi.
G
Gość
Na początku demokratycznych reform, jeden z Ministrów Edukacji powiedział, że Maturzysta (w wolnej Polsce) powinien:
- liczyć do 100,
- własnoręcznie złożyć podpis,
- mieć prawo-jazdy.

W jednym z reportaży o Generalnym Gubernatorze Hansie Franku, można było usłyszeć:
Polacy kończąc edukację (w okupowanej Polsce) powinni:
- liczyć do 500,
- uznawać i wychwalać III Rzeszę.

Jest w tym jakaś logika.
K
KTOS
NIE PODOBAŁ SIE WAM GIERTYCH TO MACIE LEPIEJ NIECH NAM ZYJE WIECZNIE deb***LIZM OBYWATELSKI I JEGO WIERNA SUKA PLATFORMA
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie