MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie było gwałtownego załamania sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. Co z cenami?

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
W czwartym kwartale zeszłego roku zauważalne było ożywienie na mieszkaniowym rynku wtórnym w Warszawie i Łodzi. Natomiast w Gdańsku, Krakowie i Poznaniu popyt na mieszkania z drugiej ręki wyraźnie się skurczył. – Rynek kredytów hipotecznych jest w zapaści, ale nie skutkowało to gwałtownym załamaniem sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym – komentuje ekspert Marek Wielgo. Co z cenami mieszkań?

Spis treści

– Rynek kredytów hipotecznych jest w zapaści, ale nie skutkowało to gwałtownym załamaniem sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. Co prawda w Warszawie sytuacja mogła budzić niepokój. Jednak końcówka roku przyniosła spore ożywienie w sprzedaży na stołecznym rynku – komentuje ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.

W których miastach wzrósł popyt na mieszkania?

Czwarty kwartał był nieco lepszy pod względem sprzedażowym niż w poprzednich dwóch kwartałach. W 7 analizowanych miastach (Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław) za pośrednictwem agencji, które zamieściły oferty w portalu GetHome.pl, nabywców znalazło łącznie blisko 8,1 tys. mieszkań, czyli o 5 proc. więcej niż w trzech wcześniejszych miesiącach.

Jednak są to zagregowane dane. Mówimy tu jednak o zagregowanych danych, co oznacza, że w każdym mieście sytuacja jest inna. I tak w stolicy popyt wzrósł w czwartym kwartale o 21 proc., a np. w Łodzi o 10 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem. Niewielkie ożywienie odnotowano w tym okresie również we Wrocławiu i Katowicach. Najstabilniejszym sprzedażowo rynkiem w 2022 r. był Wrocław, gdzie przez cały rok kwartalna sprzedaż utrzymywała się na zbliżonym poziomie 1-1,1 tys. mieszkań.

Zdaniem ekspertów nie można wykluczyć, że rynek wtórny nie odczuł tak boleśnie, jak rynek pierwotny skutków drożejących kredytów mieszkaniowych. – Cześć nabywców posiłkujących się kredytem mogła bowiem zmienić preferencje i zamiast kupić mieszkanie od dewelopera, znalazła je na rynku wtórnym – wskazano.

Więcej mieszkań na rynku?

Z danych portalu GetHome.pl wynika, że w 7 analizowanych miastach, pośrednicy w obrocie nieruchomościami wprowadzili w czwartym kwartale na rynek łącznie przeszło 11,9 tys. mieszkań, czyli o 12 proc. więcej niż w poprzednich trzech miesiącach. Jednak za większość odpowiada Warszawa, która jest zdecydowanie największym rynkiem, a nowa podaż była tu o 44 proc. większa niż w trzecim kwartale.

O 6 proc. więcej mieszkań wprowadziły też łódzkie agencje pośrednictwa. Natomiast w pozostałych metropoliach odnotowano spadki. Największy w Poznaniu (29 proc.), Krakowie(25 proc.) i Katowicach (20 proc.). To, co łączy wszystkie miasta, to fakt, że wprowadzonych do sprzedaży mieszkań było więcej niż sprzedanych.

Średnie ceny ofertowe w górę

Jak wynika z danych GetHome.pl, tylko w Katowicach zmniejszyła się o 3 proc. średnia cena metra kwadratowego mieszkania w czwartym kwartale. W pozostałych największych miastach odnotowano podwyżkę od symbolicznego 1 proc. (w Gdańsku, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu) do 2-3 proc. (w Warszawie i Poznaniu).

Eksperci podkreślają, że podwyżki średniej ceny metra kwadratowego mają w dużym stopniu charakter statystyczny. W ofercie kurczy się bowiem udział mieszkań tanich, bo te najszybciej znajdują nabywców. Rośnie zaś udział mieszkań drogich i bardzo drogich, które windują średnią.

Najbardziej spektakularną zmianę zaobserwowaliśmy we Wrocławiu, gdzie w styczniu ubiegłego roku 37 proc. mieszkań w ofercie agencji pośrednictwa kosztowało więcej niż 10 tys. zł za m kw. W grudniu udział takich lokali wynosił 55 proc. Z kolei z 6 do 2 proc. skurczył się odsetek mieszkań z ceną ofertową poniżej 7 tys. zł za metr – wskazują autorzy raportu.

Ponadto należy podkreślić, że w wielu przypadkach ceny transakcyjne mogły być niższe od ofertowych, bo niektórzy sprzedający zgadzali się na rabaty. O zmianę cen zapytano również pośredników. Niemal sześciu na 10 z nich odpowiedziało, że ceny mieszkań wzrosły. Spadek cen zaobserwował zaś niespełna co piąty, a niemal co czwarty uważa, że w 2022 r. ceny ustabilizowały się. Spadek lub stabilizację cen mieszkań sygnalizują agencje działające w miastach małych i średniej wielkości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie było gwałtownego załamania sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. Co z cenami? - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna