Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie lekceważ objawów zawału

Urszula Ludwiczak
Dbaj o serce – gdy poczujesz niepokojące objawy, wołaj lekarza
Dbaj o serce – gdy poczujesz niepokojące objawy, wołaj lekarza
Latem osoby cierpiące na choroby serca i naczyń częściej niż zwykle potrzebują pomocy. Lekarze apelują, aby nie lekceważyć objawów, które mogą świadczyć o zawale.

Opinia :dr hab. Maciej Lesiak

Na 100 pacjentów, u których wystąpił zawał, około 25 umiera przed dotarciem do szpitala, zaś spośród 100, którzy dotrą w porę, umrze już tylko 3-4! Dzieje się tak dlatego, ponieważ chorzy zwlekają z wezwaniem pomocy. Tym samym niepokojąco i niebezpiecznie wydłuża się czas między wystąpieniem ostrego zespołu wieńcowego, np. zawału, a dotarciem do ośrodka kardiologii inwazyjnej, gdzie specjaliści mogą szybko i skutecznie przywrócić przepływ krwi do serca i uratować życie pacjenta.

Każdego roku na świecie z powodu chorób serca i naczyń umiera ponad cztery miliony osób. W Polsce co roku sto tysięcy osób zapada na zawał serca, ok. 40 tysięcy pacjentów umiera. Co drugi - niestety - przed dotarciem do szpitala. Dlatego tak ważna jest opieka przedszpitalna w leczeniu zawału serca, począwszy od niezwłocznego przyjazdu karetki reanimacyjnej, poprzez transmisję EKG bezpośrednio do pracowni hemodynamicznej, zastosowanie odpowiednich, rekomendowanych leków przeciwpłytkowych, aż po zabieg udrożnienia tętnic w szpitalu.

Złote 120 minut

Od chwili wystąpienia pierwszych objawów zawału serca - bólu w klatce piersiowej, problemów z oddychaniem, osłabienia - najważniejsze jest pierwsze "złote" 120 minut, które mogą decydować o życiu chorego (zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, przyjętymi przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne).

Różne objawy

- Niestety, nie u wszystkich zawał serca objawia się w klasycznej postaci. Bardzo często chory odczuwa ucisk w piersiach, pieczenie za mostkiem, promieniowanie bólu do lewego barku, do żuchwy. Takie rodzaje bólu najczęściej, jeśli nie jest to ból zawałowy, ustępują po zażyciu nitrogliceryny bądź po odpoczynku. Jeżeli natomiast nie ustępują, to jest to pierwszy sygnał, że może to być ból zawałowy. Ból zawałowy, od klasycznego bólu w klatce piersiowej różni się tym, że nie ustępuje - mówi prof. Lech Poloński, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czas jest wtedy najważniejszy. To znaczy, że musimy wezwać karetkę pogotowia.
Lepiej w takich przypadkach nie kombinować, nie myśleć, że sami sobie poradzimy, weźmiemy tabletkę, poleżymy, odpoczniemy, ewentualnie pójdziemy do lekarza rodzinnego. Nawet jeżeli mielibyśmy 5 razy niepotrzebnie wzywać pogotowie, to lepiej zapłacić za nieuzasadnione wezwanie niż ryzykować, bo naprawdę z naszym sercem może się dziać coś złego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna