Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie pal trawy, bo to szkodzi

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Najczęstszym miejscem pożarów traw są tereny przy drogach i torach kolejowych. Stwarzają zagrożenie zarówno dla ludzi mieszkających w pobliżu, jak i podróżujących autem czy pociągiem.
Najczęstszym miejscem pożarów traw są tereny przy drogach i torach kolejowych. Stwarzają zagrożenie zarówno dla ludzi mieszkających w pobliżu, jak i podróżujących autem czy pociągiem.
W tym roku ełccy strażacy gasili pożary traw już 15 razy. Na szczęście żaden nie wyrządził poważnych strat.

Popiół wcale nie użyźnia gleby - przekonują przyrodnicy i strażacy. Jeszcze do niedawna taka opinia była często przyczyną wypalania traw. Na szczęście w ostatnich latach liczba dużych pożarów nieużytków ciągle spada.

Wystarczy iskra

Plaga wypalania traw w tym roku rozpoczęła się znacznie wcześniej niż w poprzednim. Wtedy do pierwszego pożaru ełccy strażacy wyjeżdżali dopiero pod koniec marca. A w tym roku, do minionego wtorku mieli już 15 takich akcji.

Wiosną trawa jest bardzo sucha. A ładna i słoneczna pogoda nie ułatwia pracy pożarnikom.
- Wystarczy iskra czy niedopałek papierosa, żeby wywołać pożar - mówi Jarosław Pieszko, rzecznik ełckich strażaków.

Najczęściej płoną zarośla przy drogach i torach kolejowych. W ostatnim czasie strażacy byli wzywani m.in. w okolice ul. Suwalskiej czy Wiśniowa Ełckiego. Przyczyną jest zazwyczaj wyrzucony niedopałek papierosa. Na szczęście rzadziej zdarza się, żeby właściciele pól sami wypalali trawy.

- Coraz więcej osób wie, że wbrew obiegowej opinii popiół nie użyźnia gleby. A pożar w kilka minut niszczy to, co rodziło się w ziemi przez wiele lat - przekonuje Jarosław Pieszko.

Podpalisz? Zapłacisz

Jak wyliczają strażacy, spada liczba wszystkich pożarów, ale też i tych dużych. W tym roku żaden nie strawił więcej niż sto metrów kwadratowych traw.

Bardzo niebezpieczne są pożary pól w pobliżu lasów. Kierunek wiatru może zmienić się bardzo szybko i ogień może przenieść się z łąki do lasu. A jego ugaszenie będzie znacznie trudniejsze i bardziej niebezpieczne.

Za wypalenie traw grozi mandat w wysokości od 50 do nawet 5 tys. złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna