Nie wszyscy chcą powrotu tablic

tom
Archiwum
Udostępnij:
Dwujęzyczne tablice są już odnowione

Dzisiaj puńscy radni mają się zastanawiać, czy dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości powinny wrócić na swoje miejsce. - Sam nie wiem, czy to dobre rozwiązanie, czy też nie - mówi wójt Witold Liszkowski.

Prawie trzydzieści tablic oraz jeden z pomników zniszczono, jak informowaliśmy, pod koniec sierpnia. W obu przypadkach nieznani wciąż sprawcy wykorzystali białą i czerwoną farbę. Choć początkowo wydawało się, że nie da się tego zmyć, okazało się, iż jest inaczej.

Dwujęzyczne tablice są już przygotowane do tego, by je na powrót zainstalować. Jednak wśród polskich Litwinów nie ma jednomyślności, czy należy to robić. Niektórzy twierdzą, że w ten sposób ułatwiłoby się sytuację władzom Litwy. Bo mieszkający tam Polacy nie mogliby żądać tego samego.

Jeżeli radni opowiedzą się za likwidacją dwujęzycznych tablic, wójt będzie musiał ogłosić konsultacje społeczne w tej sprawie. Gdy większość podzieli takie stanowisko rajców, nazwy miejscowości będą tylko po polsku. - Jeśli nie, to odnowione tablice wrócą na swoje miejsce - mówi W. Lisz-kowski.

Nie ma z kolei wątpliwości, że farbę należy zmyć z pomnika. Jest to znacznie trudniejsze niż w przypadku tablic, ale zgłosiła się firma, która chce się tego podjąć.

Trwa prokuratorskie śledztwo w sprawie dewastacji. Na razie nikt nie został zatrzymany. Organy ścigania wpadły jednak na poważny trop, który może doprowadzić do sprawców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
GalAnonim
Bracia Litwnii, nie nieszczcie tych tablic i nie zwalajcie tego na nas Polaków. Wszyscy wiemy, że macie kompleksy i nie za bardzo nas lubicie. Ale my Was lubimy i jesteśmy w stosunku do Was bardzo wyrozumiali. Traktujemy Was jak naszych młodszych braci, którym należy dużo wybaczać. Prosimy Was byście nie robili żadnych prowokacji. My, mieszkańcy suwalszczyzny wiemy kto pomalował te tablice i dlaczego. Przypominam wszystkim Państwu sprawę konsulatu litewskiego w Sejnach i wymuszenie przez braci Litwinów postawienia przy nim posterunku policji. Sprawa z tablcami jest bardzo podobna !!!
s
sany
Kocham Litwę, ale nie rozumiem Litwinów. Nienawidzą Polaków, a to przecież Rosjanie i Białorusini odebrali im Wlk. Ks. Litewskie łącznie z Nowogródkiem, w którym urodził się i był koronowany jedyny król Litwy Mendaugas. Pan Wójt Puńska , niech uda się do konsulatu Litwy w Sejnach i poprosi władze litewskie o podwójne tablice, pisownię nazwisk, zwrot ziemi, o polskie szkoły dla mniejszości na Litwie. Min. Sikorski powiedział wyraźnie piłka jest teraz po stronie Wilna , anie Warszawy !
g
greg
A jak tam na LITVIE panie? Są tam tablice w naszym POLSKIM języku? Bo jeśli nie, to nie zgadzamy się na to u nas. I będzie tylko zbędny wydatek.
Dodaj ogłoszenie