Łukasz Konstanty
Reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet przegrała z Rumunią 26:27 (10:13) w ostatnim meczu fazy zasadniczej mistrzostw świata. Biało-Czerwone zmagania zakończyły na czwartym miejscu w grupie. Nasz zespól już wcześniej stracił szansę na awans do ćwierćfinału i kwalifikacji do igrzysk olimpijskich.

Koniec mistrzostw świata dla Polski

- Zrobimy wszystko, żeby w poniedziałek wyjść z czystą głową na mecz z Rumunią po porażce z Danią. Mamy jeszcze jeden fajny mecz do zagrania i chcemy pokazać, że potrafimy dobrze grać w piłkę ręczną - mówiła po rywalizacji z Dunkami reprezentantka Polski, Sylwia Matuszczyk.

Rumunia to drużyna, z którą nasza reprezentacja mierzyła się najwięcej razy w historii (aż 88). Bilans mocno niekorzystny - do dzisiejszego spotkania aż 57 razy wygrywały rywalki, a 7 potyczek zakończyło się remisem. Fani piłki ręcznej w Polsce liczyli więc, że w poniedziałek uda się nieco poprawić tę fatalną statystykę.

Podczas przygotowań do ostatniej potyczki nasze zawodniczki z pewnością zostały uczulone, by baczniejszą uwagę zwrócić na Elizę-Iuię Buceschi. Zawodniczka Rapidu Bukareszt we wcześniejszych pięciu meczach rzuciła łącznie 36 bramek, co było nie tylko najlepszym wynikiem w zespole Rumunii, ale także jednym z najlepszych w całym turnieju. Jeśli jednak zostały przekazane jakiekolwiek wskazówki mówiące o tym, jak powstrzymać jedną z liderek Rumunii, nie zostały one wcielone w życie - Buceschi trafiła bowiem do naszej bramki aż jedenaście razy

O włos od zwycięstwa z Rumunią

Atak, to element, który najbardziej szwankował podczas rozgrywanych w trzech krajach mistrzostw świata w polskiej drużynie. Gdyby Biało-Czerwone w tym elemencie wykazywały się większą skutecznością, być może w poniedziałek biłyby się o ćwierćfinał. Ofensywa także w spotkaniu z Rumunią zawodziła – a to nieudany rzut, a to błąd kroków, a to zgubiona piłka… Trudno dziwić się więc, że rywalki szybko wypracowały trzybramkowe prowadzenie (2-5). Co prawda podopieczne Arne Senstada zdołały szybko odrobić stratę, potem jednak znów przewagę uzyskały rywalki. Mające kłopoty w ataku nasze szczypiornistki w ostatnich dziesięciu minutach pierwszej połowy rzuciły tylko dwie bramki i w efekcie na przerwę udawały się przegrywając 10-13.

Gdy po pięciu minutach drugiej części gry Rumunki powiększyły przewagę do pięciu bramek (12-17) wydawało się, że nasz zespół nie będzie już w stanie wiele zdziałać. Od 41 minuty i stanu 16-21 zaczęły się jednak pozytywne zmiany w ekipie Biało-Czerwonych. Podopieczne Senstada stopniowo odrabiały stratę, a w 53. minucie Mariola Wiertelak doprowadziła do wyrównania (25-25). Niestety, w końcówce lepiej odnalazły się Rumunki, które wykorzystały najpierw błąd naszej drużyny (zgubiona piłka), a następnie po rzucie w poprzeczkę Magdy Balsam przeprowadziły skuteczny atak i jasne stało się, że Polki zakończą turniej porażką.

W innym zakończonym meczu naszej grupy Japonia pokonała Serbię 22:20. Biało-Czerwone zakończyły fazę zasadniczą na czwartym miejscu w grupie.