Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezdrowe solarium

Agnieszka Zalewska [email protected]
Zanim pierwszy raz wybierzesz się do solarium, określ swój fototyp skóry – dzięki temu unikniesz poparzenia.
Zanim pierwszy raz wybierzesz się do solarium, określ swój fototyp skóry – dzięki temu unikniesz poparzenia.
Opalona, ale jednocześnie szorstka i mało elastyczna - tak wygląda skóra, która często jest narażona na działanie sztucznych promieni w solarium.

Kodeks korzystania z solarium

Kodeks korzystania z solarium

Oto kilka zasad, których warto przestrzegać, decydując się na wizytę w solarium:

s Korzystaj ze sprawdzonych solariów. Jeśli cokolwiek w wyglądzie urządzenia budzi wątpliwości, zażądaj pokazania stosownych dokumentów, świadczących o tym, że urządzenie jest regularnie serwisowane. Jeśli z jakichś przyczyn okaże się to niemożliwe, wybierz się do innego gabinetu.

s Upewnij się, czy łóżko opalające lub kabina zostały zdezynfekowane po poprzednim użytkowniku. To bardzo ważne, ponieważ w solarium bardzo łatwo zarazić się grzybicą i innymi trudnymi do wyleczenia chorobami skóry.

s Korzystaj tylko z jednorazowych ręczników.
Jednorazowe kapcie i bielizna powinny być w twojej obecności wyjmowane z opakowania.

s Przed opalaniem posmaruj twarz i ciało kremem z filtrem UVA. Uzyskany brąz będzie co prawda nieco mniej intensywny, za to bezpieczeństwo dużo większe.

s Obowiązkowo używaj okularów ochronnych, bo promienie UVA zwiększają ryzyko powstania zaćmy. Samo zamknięcie oczu nie wystarczy!

Pierwsza wizyta w solarium nie powinna przekraczać pięciu minut, jednak czas ten zależy od wrażliwości skóry na promieniowanie ultrafioletowe i mocy lamp, które są stosowane.

Niestety większość solariów nie dba wystarczająco o bezpieczeństwo swoich klientów, gdyż nie doradza im odpowiedniego czasu opalania w zależności od rodzaju skóry i jej podatności na promienie UV. Równie rzadko można spotkać sytuację, by pracownicy solarium potrafili doradzić, jakiego rodzaju kosmetyków należy używać, by utrzymać opaleniznę.

- W profesjonalnym salonie, podczas pierwszej wizyty powinno określać się fototyp skóry oraz mierzyć jej chwilową odporność na promienie UV - mówi Marta Zaniewska, dermatolog. - Dzięki temu można uniknąć np. poparzeń, gdyż skóra człowieka nie posiada mechanizmów ostrzegających przed nadmierną dawką promieniowania ultrafioletowego.

Szybko się zestarzejesz
Zbyt częste wizyty w solarium są szkodliwe dla zdrowia. Powodów jest kilka. - Zbyt duże dawki promieni UV mogą powodować nie tylko szybsze starzenie naskórka, ale również zwiększać ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe - przestrzega dermatolog. - Promienie UVA uszkadzają włókna kolagenu i elastyny, które znajdują się w skórze. Powoduje to utratę gładkości i jędrności skóry, która staje się gruba, mało elastyczna i szorstka.

Dodatkowo promienie UV działają niekorzystnie na paznokcie i włosy. Współczesne badania dowodzą, że za powstawanie wolnych rodników, które mogą się przyczynić do zachorowań na raka skóry, są odpowiedzialne zarówno promienie UVA, jak i UVB.
- Z tego powodu osoby, które nadużywają opalania w solarium, są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowań na czerniaka - jednego z najbardziej złośliwych nowotworów - ostrzega Marta Zaniewska. - Oprócz tego zbyt intensywna opalenizna z solarium powoduje, że skóra przybiera nienaturalny pomarańczowy odcień.

Możesz się uzależnić
Coraz częściej mówi się również o tzw. tanoreksji czyli psychicznym uzależnieniu od opalania - nie tylko w solarium. Takie osoby korzystają z solarium nawet kilka razy w tygodniu, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Lekarze podkreślają również, że solarium nie leczy chorób skóry.
- Przy chorobach, np. przy łuszczycy stosuje się pod opieką dermatologa specjalistyczne lampy emitujące promienie UV - wyjaśnia lekarz. - Jednak zastosowanie kuracji na własną rękę w solarium może spowodować pogorszenie stanu, gdy czas i częstotliwość naświetlań będą nieumiejętnie dobrane.

Korzystanie z solarium jest całkowicie przeciwwskazane dla osób, które posiadają na skórze znamiona barwnikowe, gdyż wystawianie ich na promieniowanie może spowodować rozwój czerniaka.
- Nie polecam wizyt w solarium również osobom z chorobami tkanki łącznej - odradza lekarz. - U kobiet w ciąży oraz zażywających środki antykoncepcyjne istnieje z kolei ryzyko wystąpienia przebarwień na skórze, które są później często niemożliwe do usunięcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna