Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NIK o błędach w zarządzaniu Puszczą Białowieską. Apel przedsiębiorców do premiera o jej ochronę

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Białostocka Delegatura Najwyższej Izby Kontroli wskazała na konieczność stworzenia jednolitego dokumentu prawnego, który będzie regulował zarządzanie Puszczą Białowieską. Inspektorzy podkreślili też, że potrzebne jest porozumienie między wszystkimi zainteresowanymi stronami.Konferencja kierownictwa białostockiej NIK (od lewej): p.o. wicedyrektora Paweł Tołwiński, p.o. dyrektora Janusz Pawelczyk i p.o. rzecznika prasowego NIK Marcin Marjański.
Białostocka Delegatura Najwyższej Izby Kontroli wskazała na konieczność stworzenia jednolitego dokumentu prawnego, który będzie regulował zarządzanie Puszczą Białowieską. Inspektorzy podkreślili też, że potrzebne jest porozumienie między wszystkimi zainteresowanymi stronami.Konferencja kierownictwa białostockiej NIK (od lewej): p.o. wicedyrektora Paweł Tołwiński, p.o. dyrektora Janusz Pawelczyk i p.o. rzecznika prasowego NIK Marcin Marjański. Wojciech Wojtkielewicz
Potrzebny jest spójny dokument o zarządzaniu Puszczą Białowieską i porozumienie wszystkich zainteresowanych tym środowisk. Tylko tak można rozwiązać problemy dotyczące ochrony puszczy – uważa białostocka delegatura Najwyższej Izby Kontroli.

O głównych wnioskach z kontroli, którą prowadziła Najwyższa Izba Kontroli mówił we wtorek (6.02) m.in. p.o. dyrektora Janusz Pawelczyk. Jej tematem był wpływ unijnych dyrektyw w sprawie ochrony dzikiego ptactwa i ochrony siedlisk naturalnych dzikiej flory i fauny na prowadzoną w Puszczy Białowieskiej gospodarkę leśną.

Spis treści

Ministerialne zaniedbania

Kontrola dotyczyła okresu od lipca 2018 roku do 31 stycznia 2021 roku, czyli czasu prowadzenia przez leśników zwiększonych wycinek puszczy, przeciwko którym protestowali ekolodzy. Objęła Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Lasy Państwowe (dyrekcję generalną i białostocką), nadleśnictwa: Białowieża, Browsk i Hajnówka oraz Białowieski Park Narodowy.

Czytaj również:

Jak poinformował p.o. wicedyrektora białostockiej NIK Paweł Tołwiński, kontrola wykazała m.in. ministerialne zaniedbania przy opracowywaniu zintegrowanego planu zarządzania obiektem światowego dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska. Niestety, choć zobowiązanie to podjęto jeszcze w 2014 roku, do dzisiaj taki plan nie powstał i nie został zaakceptowany.

Zobowiązania wobec Puszczy Białowieskiej

Brak tego dokumentu i niekonsekwentnie realizowana gospodarka leśna sprawiły, że na terenie puszczy funkcjonowały odmienne i częściowo sprzeczne ze sobą reżimy ochrony. Jeden oparty był na planie zadań ochrony obszaru Natura 2000 oraz dyrektyw siedliskowej i ptasiej. Natomiast drugi wynikał z zobowiązań międzynarodowych i wpisania Puszczy Białowieskiej na listę UNESCO.

Dlatego kontrolerzy NIK zalecili, aby Polska zsynchronizowała swoje przepisy o ochronie przyrody z międzynarodowymi zobowiązaniami dotyczącymi Puszczy Białowieskiej.

Czytaj również:

- W toku kontroli sugerowaliśmy przedstawicielom ministerstwa klimatu, że aby doszło do porozumienia w kwestii ochrony Puszczy Białowieskiej, musi rozpocząć się merytoryczna dyskusja między wszystkimi środowiskami. Jeśli jej nie będzie, ciągle będzie konflikt między różnymi grupami, które (jak się wydaje) mają z pozoru rozbieżne interesy – tłumaczył Janusz Pawelczyk.

Przedsiębiorcy: Trzeba lepszej ochrony puszczy

Dodajmy, że głos w sprawie Puszczy Białowieskiej zabrało niedawno 61 podlaskich przedsiębiorców z branży turystycznej. Zaapelowali do premiera Donalda Tuska i minister klimatu Pauliny Henning-Kloski, by rząd nadał puszczy specjalny status. Chcą też jej lepszej ochrony i inwestycji w rozwój turystyki na terenach puszczańskich gmin.

Jak podkreślają, branża turystyczna na tym terenie jest w poważnej zapaści, która jest skutkiem nieprzemyślanej wycinki puszczy, jaką prowadzili leśnicy, potem pandemii, a wreszcie administracyjnego zamknięcia przygranicznych gmin na 10 miesięcy, z powodu kryzysu na granicy z Białorusią.

Czytaj również:

Przedsiębiorcy apelują również do rządu, by Puszczą Białowieską nie zarządzały Lasy Państwowe. Chcą natomiast, by powstał nowy projekt przyrodniczy w granicach obiektu UNESCO, który byłby zarządzany w nowatorski sposób i wykorzystywał głos m.in. naukowców, przedsiębiorców, mieszkańców puszczańskich gmin czy turystów.

- Trzeba odbudować negatywny wizerunek puszczy, który stworzyła poprzednia władza. Teraz trzeba zadbać o to, by do Białowieży czy Hajnówki zaczęli przyjeżdżać ludzie, by oglądali ten nasz niezwykły las i to jak żyje. Ale do tego potrzeba konkretnych działań, a nie okrągłych stołów, których było już wiele. Na kolejne debaty nie mamy już czasu - uważa białowieski przedsiębiorca branży turystycznej Sławomir Droń i jeden z sygnatariuszy listu do premiera i minister klimatu.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: NIK o błędach w zarządzaniu Puszczą Białowieską. Apel przedsiębiorców do premiera o jej ochronę - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna