Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na terenie Politechniki Białostockiej można obejrzeć plenerową wystawę rzeźb „Inspirowane Puszczą”

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Zwiedzających od wejścia wita "Strażnik puszczy" - rzeźba autorstwa Wojciecha Mendzelewskiego
Zwiedzających od wejścia wita "Strażnik puszczy" - rzeźba autorstwa Wojciecha Mendzelewskiego Izabela Krzewska/ Polska Press
Drewniane, monumentalne i abstrakcyjne rzeźby zestawione ze współczesną architekturą. 25 rzeźb stworzonych przez siedmiu artystów z Polski można obejrzeć przed budynkiem Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Wystawa pod tytułem "Inspirowane Puszczą" potrwa do końca roku.

Rzeźby na Politechnice Białostockiej. Wystawa dostępna dla studentów i turystów

- Bardzo się cieszę, że wystawa tak efektowna, tak pełna emocji, tak bardzo związana z naszym regionem, ale sięgająca naprawdę uniwersalnych wartości, zagościła do nas. To miejsce jest na tyle często odwiedzane, na tyle popularne, że bardzo wiele osób będzie miało przyjemność obejrzeć te prace - mówiła w sobotę (15.10) rektor, prof. PB Marta Kosior-Kazberuk podczas oficjalnego otwarcia wystawy „Inspirowane Puszczą”.

Czytaj też:

Prace można oglądać przed budynkiem Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Hajnówka, Nadleśnictwo Hajnówka, Centrum Historii Politechniki Białostockiej i Politechnika Białostocka.

- W tym roku postanowiliśmy poszerzyć naszą działalność. Poza tematyką sensu stricte związaną z uczelnią, prezentujemy prace plastyczne dotychczas nieeksponowane w Białymstoku. Prace, które mają pokazać nasz region, jego naturę i kulturę, bogactwo i mozaiką różnorodności. Celem tych działań jest realizacja misji uczelni jako ośrodka naukowego, który kształci inżynierów wrażliwych na otaczający nas świat - tłumaczył Maciej Kłopotowski, dyrektor Centrum Historii Politechniki Białostockiej.

Prace powstały w ramach cyku spotkań „Plener Rzeźby w Drewnie” w Hajnówce

Ekspozycja jest dostępna dla społeczności akademickiej, ale również białostoczan i odwiedzających miasto turystów.

Na wystawę na kampusie składa się 25 rzeźb, z których niektóre sięgają do 2,5 metra wysokości. Materiałem artystów jest drewno, głównie dąb. Zobaczyć można dzieła następujących artystów-rzeźbiarzy: Jerzy Iwacik, Wiktor Kabac, Daniel Lipian-Kaniuk, Wojciech Mendzelewski, Stanisław Ostaszewski, Wojciech Pawliczuk, Anna Świtalska-Świć.

Zobacz także:

Dzieła powstały w trakcie cyklicznych wydarzeń „Pleneru Rzeźby w Drewnie” w Hajnówce odbywających się w latach 2019-2023. Spotkania artystów z całej Polski sięgają korzeniami do roku 1965 i z kilkoma przerwami trwają do dziś.

– Tytuł „Inspirowane Puszczą” jest nieprzypadkowy, ponieważ plenery rzeźbiarskie w Hajnówce były zawsze w jakiś sposób inspirowane puszczą, jej bliskością. Stąd wielokrotnie puszcza pojawia się jako motyw przewodni plenerów w różnych aspektach. Puszcza jako hasło ma wymiar uniwersalny, odnosi się zarówno do wierzeń, historii, jak i mistycyzmu – wyjaśnia koncepcję wystawy Stanisław Ostaszewski, jeden z artystów-rzeźbiarzy i organizator hajnowskich plenerów.

Artyści postanowili wyjść ze swoją twórczością z puszczy w przestrzeń dużego miasta

Dzieła rzeźbiarzy były dotąd eksponowane w różnych miejscach Nadleśnictwa Hajnówki, jak i w samej Hajnówce. Artyści postanowili jednak wyjść ze swoją twórczością poza jej naturalny kontekst przynależny do lasu, w przestrzeń dużego miasta.

– Nasz pomysł zakładał prezentację rzeźb w najciekawszych obiektach w mieście. Interesuje nas relacja rzeźba-sztuka-architektura. Dziedziniec przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia jest wymarzonym miejscem, by nasze działanie zrealizować – tłumaczy Stanisław Ostaszewski.

Warto przeczytać:

Dodaje, że zestawienie rzeźb ze współczesną, piękną architekturą jest niezwykle ciekawe.

- Bardzo się cieszymy, że po wielu latach przerwy wróciliśmy w Hajnówce do organizacji plenerów rzeźbiarski. W tych plenerach od lat uczestniczą rzeźbiarze z Hajnówki, Białegostoku, różnych regionów Polski, ale również z zagranicy: z Litwy, Białorusi, Ukrainy. Widzimy, że wymiar tego pleneru rzeźbiarskiego jest międzynarodowy. Wraz z tym ten artystyczny duch międzynarodowy rzeźbiarstwa zagościł w Halinówce, a dzisiaj jest tutaj w Białymstoku - podkreśla burmistrz Hajnówki, Jerzy Sirak.

Wystawę „Inspirowane Puszczą” na Politechnice Białostockiej będzie można oglądać do 31 grudnia 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na terenie Politechniki Białostockiej można obejrzeć plenerową wystawę rzeźb „Inspirowane Puszczą” - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna