Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na terenie Politechniki Białostockiej można obejrzeć plenerową wystawę rzeźb „Inspirowane Puszczą”

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Zwiedzających od wejścia wita "Strażnik puszczy" - rzeźba autorstwa Wojciecha Mendzelewskiego
Zwiedzających od wejścia wita "Strażnik puszczy" - rzeźba autorstwa Wojciecha Mendzelewskiego Izabela Krzewska/ Polska Press
Drewniane, monumentalne i abstrakcyjne rzeźby zestawione ze współczesną architekturą. 25 rzeźb stworzonych przez siedmiu artystów z Polski można obejrzeć przed budynkiem Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Wystawa pod tytułem "Inspirowane Puszczą" potrwa do końca roku.

Rzeźby na Politechnice Białostockiej. Wystawa dostępna dla studentów i turystów

- Bardzo się cieszę, że wystawa tak efektowna, tak pełna emocji, tak bardzo związana z naszym regionem, ale sięgająca naprawdę uniwersalnych wartości, zagościła do nas. To miejsce jest na tyle często odwiedzane, na tyle popularne, że bardzo wiele osób będzie miało przyjemność obejrzeć te prace - mówiła w sobotę (15.10) rektor, prof. PB Marta Kosior-Kazberuk podczas oficjalnego otwarcia wystawy „Inspirowane Puszczą”.

Czytaj też:

Prace można oglądać przed budynkiem Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Hajnówka, Nadleśnictwo Hajnówka, Centrum Historii Politechniki Białostockiej i Politechnika Białostocka.

- W tym roku postanowiliśmy poszerzyć naszą działalność. Poza tematyką sensu stricte związaną z uczelnią, prezentujemy prace plastyczne dotychczas nieeksponowane w Białymstoku. Prace, które mają pokazać nasz region, jego naturę i kulturę, bogactwo i mozaiką różnorodności. Celem tych działań jest realizacja misji uczelni jako ośrodka naukowego, który kształci inżynierów wrażliwych na otaczający nas świat - tłumaczył Maciej Kłopotowski, dyrektor Centrum Historii Politechniki Białostockiej.

Prace powstały w ramach cyku spotkań „Plener Rzeźby w Drewnie” w Hajnówce

Ekspozycja jest dostępna dla społeczności akademickiej, ale również białostoczan i odwiedzających miasto turystów.

Na wystawę na kampusie składa się 25 rzeźb, z których niektóre sięgają do 2,5 metra wysokości. Materiałem artystów jest drewno, głównie dąb. Zobaczyć można dzieła następujących artystów-rzeźbiarzy: Jerzy Iwacik, Wiktor Kabac, Daniel Lipian-Kaniuk, Wojciech Mendzelewski, Stanisław Ostaszewski, Wojciech Pawliczuk, Anna Świtalska-Świć.

Zobacz także:

Dzieła powstały w trakcie cyklicznych wydarzeń „Pleneru Rzeźby w Drewnie” w Hajnówce odbywających się w latach 2019-2023. Spotkania artystów z całej Polski sięgają korzeniami do roku 1965 i z kilkoma przerwami trwają do dziś.

– Tytuł „Inspirowane Puszczą” jest nieprzypadkowy, ponieważ plenery rzeźbiarskie w Hajnówce były zawsze w jakiś sposób inspirowane puszczą, jej bliskością. Stąd wielokrotnie puszcza pojawia się jako motyw przewodni plenerów w różnych aspektach. Puszcza jako hasło ma wymiar uniwersalny, odnosi się zarówno do wierzeń, historii, jak i mistycyzmu – wyjaśnia koncepcję wystawy Stanisław Ostaszewski, jeden z artystów-rzeźbiarzy i organizator hajnowskich plenerów.

Artyści postanowili wyjść ze swoją twórczością z puszczy w przestrzeń dużego miasta

Dzieła rzeźbiarzy były dotąd eksponowane w różnych miejscach Nadleśnictwa Hajnówki, jak i w samej Hajnówce. Artyści postanowili jednak wyjść ze swoją twórczością poza jej naturalny kontekst przynależny do lasu, w przestrzeń dużego miasta.

– Nasz pomysł zakładał prezentację rzeźb w najciekawszych obiektach w mieście. Interesuje nas relacja rzeźba-sztuka-architektura. Dziedziniec przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia jest wymarzonym miejscem, by nasze działanie zrealizować – tłumaczy Stanisław Ostaszewski.

Warto przeczytać:

Dodaje, że zestawienie rzeźb ze współczesną, piękną architekturą jest niezwykle ciekawe.

- Bardzo się cieszymy, że po wielu latach przerwy wróciliśmy w Hajnówce do organizacji plenerów rzeźbiarski. W tych plenerach od lat uczestniczą rzeźbiarze z Hajnówki, Białegostoku, różnych regionów Polski, ale również z zagranicy: z Litwy, Białorusi, Ukrainy. Widzimy, że wymiar tego pleneru rzeźbiarskiego jest międzynarodowy. Wraz z tym ten artystyczny duch międzynarodowy rzeźbiarstwa zagościł w Halinówce, a dzisiaj jest tutaj w Białymstoku - podkreśla burmistrz Hajnówki, Jerzy Sirak.

Wystawę „Inspirowane Puszczą” na Politechnice Białostockiej będzie można oglądać do 31 grudnia 2023 r.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na terenie Politechniki Białostockiej można obejrzeć plenerową wystawę rzeźb „Inspirowane Puszczą” - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna