Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nikt nie kupuje trzody w niebieskiej strefie. Tysiące świń uwięzione w chlewniach

Redakcja
Rzeźnie z dnia na dzień przestały kupować trzodę chlewną
Rzeźnie z dnia na dzień przestały kupować trzodę chlewną Polska Press
Już nie tylko trzodziarze z powiatu hajnowskiego i siemiatyckiego mają problem ze zbytem świń. Producenci trzody chlewnej z powiatu monieckiego, gdzie strefa obowiązuje od niedawna, także mają partie trzody do sprzedaży, ale na razie nikt nie prowadzi skupu. Na terenie powiatów monieckiego i grajewskiego Od 28 października obowiązuje strefa zagrożenia ASF - tzw. niebieska . Dziś (10 listopada 2016 r.) odbyło się spotkanie Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej z producentami trzody chlewnej z powiatu monieckiego.

Na terenie tego powiatu pod koniec października została wprowadzona strefa zagrożenia ASF - tzw. niebieska, przez co z dnia na dzień rzeźnie zaprzestały prowadzenia skupu trzody chlewnej.

 

Mimo, iż problem ASF nie jest zjawiskiem nowym brak jest rozwiązania kwestii zbytu tuczników w strefie. Według nich potrzebne są działania kompleksowe, w takich wypadkach. Co więcej w powiecie monieckim wystąpiło tylko jedno ognisko ASF u bardzo małego producenta, a reszta świń z obszaru zapowietrzonego zostało przebadana i nie odkryto innych ognisk. Dlatego według nich należałoby uznać, że świnie są zdrowe i można je dopuścić do sprzedaży bez specjalnego znakowania.

- Dzwoniliśmy do zakładu w Kosowie Lackim, który wcześniej prowadził wykup trzody ze strefy niebieskiej, otrzymaliśmy informację, że nie kupują świń ze strefy niebieskiej - mówi Grzegorz Kuc, producent trzody. 

Padło nawet stwierdzenie, że może dopiero w przyszłym roku rozpoczną wykup trzody ze strefy niebieskiej. 

 

Grzegorz Kuc podkreśla, że na terenie powiatu monieckiego jest rzeźnia, którą można byłoby wykorzystać do przeprowadzenia wykupu trzody.  

Przedstawiciele rolników z powiatu monieckiego wystosowali apel do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Wojewody Podlaskiego oraz zwrócili się do Podlaskiej Izby Rolniczej  z prośbą o wsparcie. 

Czytah też: Strefa zagrożenia ASF - tzw. niebieska - na terenie kolejnych gmin woj. podlaskiego

Przypomnijmy tydzień wcześniej problemy ze zbytem trzody sygnalizowali inni rolnicy - z powiatu hajnowskiego, gdzie strefę niebieską utworzono znacznie wcześniej. 

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Białymstoku potwierdza, że obecnie nie jest prowadzony skup trzody w strefie niebieskiej.

- W poniedziałek  w ministerstwie rolnictwa będą prowadzone rozmowy dotyczące zwiększenia limitu ZM Zakrzewscy z Kosowa Lackiego oraz podpisania umowy z jeszcze jednym zakładem - mówi Henryk Grabowski, Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Białymstoku. 

 

Dodaje, że jeśli w najbliższy poniedziałek zapadłyby decyzje, na które czekają rolnicy, to w następnym tygodniu mógłby ruszyć wykup trzody. 

Według jego szacunków na terenie powiatu monieckiego do odbioru jest około 1000 tuczników, natomiast w powiecie hajnowskim ok. 500 sztuk znajdujących się w jednym gospodarstwie. 

Co innego mówił na początku tego tygodnia Mariusz Nackowski, wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej „Podlasie”. Z szacunków stowarzyszenia wynika, że na odbiór czeka przynajmniej 12 tys. tuczników. Jednak zaznacza on, że tuczników może być kilka razy więcej, bo stowarzyszenie nie wie o wszystkich gospodarstwach mających do sprzedaży trzodę . 

(koci)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna