MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kryterium wieku w programie Bezpieczny kredyt 2 proc.! Posłowie łatają też luki w przepisach

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Luk w ustawie jest sporo, ale póki co doczekaliśmy się dwóch istotnych zmian. Chodzi o wiek kredytobiorców i wynajem mieszkań.
Luk w ustawie jest sporo, ale póki co doczekaliśmy się dwóch istotnych zmian. Chodzi o wiek kredytobiorców i wynajem mieszkań. 123rf.com/akz
Ponad miesiąc po premierze ustawy o wspomagającej Polaków w zakupie mieszkania doczekaliśmy się już zmian w Bezpiecznym kredycie 2 proc. Rząd łata luki, które pojawiły się w przepisach w pierwotnym jej kształcie. To jednak nie koniec zmian, bo dziur w przepisach jest jeszcze kilka.

Spis treści

Mieszkaniowa wrzutka do ustawy o NABE

Ostatnie wakacyjne posiedzenie Sejmu przyniosło dosyć nieoczekiwane zmiany w Bezpiecznym kredycie 2 proc. Business Insider informuje, że partia rządząca uchwaliła zmiany w dopłatach do zakupu mieszkań w ramach wrzutki do ustawy o zasadach udzielania gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Poprawka likwiduje pewną drobną lukę w prawie związaną z Bezpiecznym kredytem 2 proc.

Bezpieczny kredyt 2 proc., gdy budujesz dom

Pierwotna wersja ustawy zakładała, że kredyt z rządową dopłatą może otrzymać osoba, która w dniu złożenia wniosku o Bezpieczny kredyt 2 proc. nie jest i w ciągu 3 lat wstecz nie była stroną umowy innego kredytu hipotecznego. Ustawodawca wymienił tutaj rodzaje kredytów, jakich dotyczyło ograniczenie:

  • nabycie lokalu mieszkalnego,
  • zakup domu jednorodzinnego,
  • nabycie spółdzielczego prawa do mieszkania lub domu.

Czego brakuje na tej liście? Budowy domu… Dlatego teoretycznie osoba, która np. rok temu zaciągnęła kredyt hipoteczny na budowę domu i rozpoczęła dopiero wstępne prace, mogła do tej pory starać się o Bezpieczny kredyt 2 proc. np. na dalsze prace budowlane i wykończenie. Właśnie ta kosmetyczna poprawka pojawiła się w ustawie o NABE.

Więcej ułatwień i nowe możliwości

Po nowelizacji w ustawie o Bezpiecznym kredycie 2 proc. pojawią się także pewne ułatwienia. Rządzący chcą dać możliwość zaciągnięcia kredytu z dopłatą państwa osobom, które nie chcą kupować całego mieszkania, a jedynie nabyć część udziałów do niego. Będzie to jednak dotyczyło tylko dziedziczenia takich praw.

Wprowadzone zostają także zmiany dotyczące łagodzenia kryterium wiekowego. Osoby, które do własności dochodzą w lokalu na podstawie umowy najmu instytucjonalnego, będą mogły być znacznie starsze niż wyznaczone ustawą 45 lat. Wiek kredytobiorcy ustalać się będzie w tych przypadkach na dzień podpisania umowy najmu. Jeżeli zatem dana osoba podpisała najem, mając mniej niż 45 lat, to nawet jeśli teraz ma 50 czy 60 lat, będzie mogła skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2 proc.

Luk w Bezpiecznym kredycie 2 proc. jest więcej

Jak wiadomo, Polak potrafi, dlatego osób, które wykorzystują luki w Bezpiecznym kredycie 2 proc., jest sporo, a samych nieszczelności w ustawie także nie brakuje. Z dużym prawdopodobieństwem Sejm wkrótce zajmie się większością z nich, choćby ze względu na to, że popyt na Bezpieczny kredyt 2 proc. przekroczył oczekiwania nawet najbardziej optymistycznych analityków.

Największą z luk stanowi prawdopodobnie wynajmowanie mieszkania z kredytem w ramach rządowej dopłaty. Hipotetyczna sytuacja może być taka, że dwoje singli weźmie na siebie niezależnie dwie hipoteki w ramach Bezpiecznego kredytu 2 proc., a po jakimś czasie weźmie także ślub. Wówczas jedno z mieszkań z dopłatą będzie można wynająć.

Z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii z połowy sierpnia 2023 roku przekazanych PAP wynika, że w ramach programu Pierwsze Mieszkanie ponad 29 tys. osób złożyło wnioski o udzielenie Bezpiecznego kredytu 2 proc. Podpisano już 2021 umów na łączną kwotę prawie 730 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe kryterium wieku w programie Bezpieczny kredyt 2 proc.! Posłowie łatają też luki w przepisach - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna