MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zakazy w związku z epidemią koronawirusa już od 1 kwietnia 2020. Na razie na dwa tygodnie

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Ograniczona liczba klientów w sklepach, zakaz poruszania się osób niepełnoletnich bez opieki dorosłego, ograniczony dostęp do parków, deptaków, skwerów, zamknięte hotele i sklepy budowlane w weekendy. To kolejne zmiany, które mają w praktyce maksymalnie ograniczyć kontakty społeczne i zminimalizować ryzyko zakażenia się CONVID-19.

- Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza - tłumaczy Mateusz Morawiecki. Premier ogłosił nowe regulacje we wtorek, na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

- Izolacja jest szansą na uniknięcie choroby - podkreślał szef resortu zdrowia.

ZOBACZ: Koronawirus - Białystok i woj. podlaskie - RAPORT

Obostrzeń jest sporo. W dalszym ciągu obowiązują ograniczenia w gromadzeniu się, przemieszczaniu przestrzeni publicznej do dwóch osób (z wyłączeniem rodziców opiekujących się dziećmi) i dystans do 2 metrów. Zmiana polega na tym, że niepełnoletni poniżej 18. roku życia mogą przebywać tylko z osobą dorosłą.

Wprowadzono ograniczenia w dostępie do parków, skwerów, bulwarów i plaż. Będzie zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.

Zamknięte zostaną punkty usługowe, takie jak salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu. Odwołane zostaną wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, niekonieczne ze względu na stan zdrowia.

Ograniczona liczba klientów w sklepie i godziny tylko dla seniorów

W sklepach będą wprowadzone limity liczby klientów. Część placówek już wcześniej zmieniła wewnętrzne regulacje. Od dziś będzie to narzucone odgórnie. Limit w sklepach to trzy osoby na jedną kasę. W przypadków placówek pocztowych - dwie osoby na jedno okienko. Zagęszczenie klientów na bazarach i targowiskach ma zmniejszyć zasada trzy osoby na jedno stoisko.

Przed wejściem do sklepu będzie obowiązek nakładania rękawic ochronnych.

W weekendy zostaną zamknięte sklepy budowlane.

Sklepy spożywcze, apteki i drogerie pozostaną otwarte. Między godziną 10 a 12 zakupy będą w nich mogli robić jednak tylko seniorzy, powyżej 65. roku życia (pozostali klienci muszą poczekać). Tak rząd chce ograniczyć kontakty osób starszych z młodszymi będącymi potencjalnymi nosicielami koronawirusa. Premier apelował do seniorów o ograniczenie liczby wyjść do sklepu do jednego razu na dwa lub trzy dni.

Nowe wymogi w zakładach pracy

Rząd wprowadza dodatkowe wymogi w zakładach pracy. Te mają zacząć obowiązywać od 2 kwietnia. Pracodawcy mają zapewnić przestrzeń pozwalającą na utrzymanie dystansu co najmniej 1,5 metra między stanowiskami pracy. Do tego zapewnić środki ochrony osobistej i dostęp do środków dezynfekujących.

Zamknięte hotele

Zamknięte zostaną hotele i obiekty noclegowe. Wyjątek dotyczy miejsc wykorzystywanych do izolacji oraz kwarantanny, a także przez pracowników w delegacjach.

Limity pasażerów również u przewoźników prywatnych

W publicznych środkach transportu (autobusach, tramwajach, metrze) obowiązują limity pasażerów. Zajęta może być maksymalnie połowa miejsc siedzących. Od teraz ograniczenia te obowiązują również prywatnych przewoźników.

Rozszerzona formuła kwarantanny

Osoby powracające do Polski z zagranicy już od dawna poddawane są obowiązkową 14-dniową kwarantanna. Od teraz automatyczną kwarantanna będą obejmowani również ich domownicy, chyba, że powracający sam całkowicie odizoluje się od bezpośrednich kontaktów z bliskimi na 2 tygodnie.

Kary za opuszczenie miejsca kwarantanny wynosi od 5 tys. zł do 30 tys. zł. Tak będzie nadal. Jak zapowiedział premier Morawiecki, przypadki notorycznego łamania zasad izolacji, może się skończyć nawet karą pozbawienia wolności.

Obostrzenia mają obowiązywać przez dwa tygodnie, ale okres ten może zostać przedłużony.

Przypomnijmy, że już od tygodnia obowiązują w Polsce zaostrzone zasady bezpieczeństwa (na ten moment do 11 kwietnia). Obejmują ograniczenia swobodnego przemieszczania się  poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obowiązek pozostania w domu nie dotyczył tylko dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi, wyprowadzenia psa, wolontariatu związanego z walką koronawirusem i opieką nad przebywającymi w kwarantannie. Wciąż obowiązuje całkowity zakaz gromadzenia się (zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez), a przemieszczać się można tylko w grupie do dwóch osób. Obostrzenie nie dotyczy rodzin.

Zobacz także: Koronawirus. Rząd wprowadza większe restrykcje. Zaostrzone będą warunki wychodzenia z domów. Obostrzenia obowiązują do 11 kwietnia

Ograniczenia objęły również udział w obrzędach religijnych (maksymalnie 5 osób na mszy - wyłączając z tego osoby sprawujące posługę). Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Współczesnej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Tu oglądasz: Epidemia koronawirusa. Jak wygląda kwarantanna w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna