MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowi lektorzy i ceremoniarze w Archidiecezji Białostockiej. Blisko sto osób otrzymało błogosławieństwo do pełnienia służby. Zobacz zdjęcia

OPRAC.: PL
Kościół Świętego Kazimierza Królewicza
Kościół Świętego Kazimierza Królewicza Jerzy Rojecki
W sobotę 18 maja, w kościele pw. Świętego Kazimierza Królewicza w Białymstoku ponad 60 nowych lektorów i 32 ceremoniarzy Liturgicznej Służby Ołtarza otrzymało błogosławieństwo do pełnienia służby lektora i ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Henryk Ciereszko.

Nowi lektorzy i ceremoniarze z regionu

Podczas uroczystego przyrzeczenia, przed biskupem nowi lektorzy i ceremoniarze deklarowali gorliwie i sumiennie wypełniać powierzone im zadania. Otrzymali również od bp. Henryka Ciereszko krzyże.

Zobacz zdjęcia z uroczystości:

Kościół w Zalesiu to perełka na podlaskiej mapie kościołów. Znowu będzie błyszczeć

W tym szczególnym dniu nowym lektorom licznie towarzyszyły ich rodziny i bliscy. Błogosławieństwo do pełnienia służby lektora stanowi zwieńczenie kursu, który przeszli wszyscy kandydaci. Ks. Wojciech Rogowski, który prowadził kurs, podziękował wszystkim, którzy w nim uczestniczyli oraz proboszczom parafii, z których pochodzą nowi lektorzy i ceremoniarze.

Lektor

Posługa lektora to jedna z funkcji liturgicznych sprawowana podczas celebracji Mszy świętej w Kościele katolickim. Polega ona na odczytywaniu przez lektorów tekstów biblijnych – tzw. „czytań” – podczas Liturgii Słowa oprócz Ewangelii (tutaj wyjątek stanowią: Niedziela Palmowa i Wielki Piątek, kiedy lektor może odczytać lub odśpiewać Ewangelię). Lektorzy proklamują Słowo Boże tak podczas Eucharystii, jak i podczas różnych nabożeństw i obrzędów liturgicznych.

Kościół Świętego Kazimierza Królewicza
Kościół Świętego Kazimierza Królewicza Jerzy Rojecki

Ceremoniarz

Ceremoniarz, zwany również mistrzem ceremonii (w dokumentach wydanych po Soborze Watykańskim II jedynie to określenie jest używane) czuwa nad prawidłowym zorganizowaniem i przebiegiem liturgii, jak i wykonaniem wszelkich ceremonii liturgicznych. W czasie liturgii pozostaje w pobliżu celebransa jednocześnie dając odpowiednie znaki i polecenia (komendy) pozostałym usługującym, by spełnili w danym momencie przeznaczone im funkcje.

Zobacz zdjęcia z uroczystości:

Wydane po Soborze Watykańskim II dokumenty wskazują wyraźnie, że posługa lektora i ceremoniarza nie jest zarezerwowana wyłącznie dla duchownych.

Źródło: archibial.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna