Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne lampy ogrodowe z czujnikami – ekonomiczne źródło oświetlenia Twojego ogrodu!

.
Obecnie trudno sobie wyobrazić ogród bez jakiegokolwiek oświetlenia. Dobrze rozplanowane oświetlenie ogrodu pozwala na swobodne i bezpieczne poruszanie się  po zmierzchu. Dodatkowo optymalnie umieszczone lampy ogrodowe potrafią skutecznie odstraszyć niechciane zwierzęta lub nieproszonych gości. Lampy ogrodowe oprócz funkcji oświetlającej oraz odstraszającej pozwalają wyeksponować najładniejsze rośliny lub dekoracje znajdują się z ogrodzie. Ponadto umiejętnie rozmieszczone lampy ogrodowe mogą stworzyć bajeczny i tajemniczy klimat, który doskonale będzie sprzyjał imprezom na świeżym powietrzu.

Współcześnie najczęściej kupowanymi rodzajami lamp ogrodowych są lampy z wbudowanymi czujnikami.  Na rynku oświetleniowym można znaleźć przeróżne rodzaje lamp ogrodowych mających rozmaite czujniki (ruchu, zmierzchu i inne). Najchętniej wybierane są lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu, które są automatycznie uruchamiane i zużywają bardzo mało energii elektrycznej. Najefektywniejszym rodzajem lamp z czujnikami ruchu są lampy posiadające sensory ruchu. Włączane są one momencie, gdy ktoś znajdzie się w obrębie czujnika. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a także skutecznie odstraszyć niechcianych gości.

Najpopularniejsze rodzaje czujników stosowanych w lampach ogrodowych
Lampy ogrodowe z czujnikami mogą opierać się na różnych systemach działania. Czujniki ruchu włączane są automatycznie, wówczas, gdy zostanie zarejestrowany ruch w wydzielonej strefie detekcji.
Lampy ogrodowe z czujnikami pasywnego promieniowania na podczerwień (Passive Infra Red) najczęściej stosowane są modelach włączanych i wyłączanych automatycznie zarówno w oświetleniu, jak i wentylacji. Tego typu system polega na wykryciu zachodzących zmian cieplnych w otoczeniu – uruchomienie wentylacji, a także zarejestrowaniu ruchu – uruchomienie oświetlenia.
Lampy posiadające czujniki pasywne promieniowania są podzielone na kilka podrodzajów. Pierwszym z nich są czujniki aktywne, których działanie oparte jest na wykryciu obecnych wiązek promieniowania podczerwieni. Specjalistyczna czujka wbudowana do lampy odbiera fale podczerwone i zaczyna je analizować. Efektem jest włączanie się tego typu lampy zawsze, gdy ktoś zbliży się do detektora. Kolejnym rodzajem są lampy posiadające czujniki z polem stałym. W przeciwieństwie do innych podrodzajów są uważane za nieco słabsze i mniej sprawne, ponieważ mają mocno ograniczone moce. Ostatnim z rodzajów są lampy wyposażone w czujniki z polem regulowanym. To właśnie one uważane są za najlepsze rozwiązanie, ponieważ umożliwiają dostosowanie pola detekcji według indywidualnych potrzeb. Ponadto mogą nie być uruchamiane podczas wykrycia ruchów zwierząt.

Cechy czujników wbudowywanych do lamp ogrodowych
Czujniki wbudowane w lampach ogrodowych odznaczają się poszczególnymi parametrami, które wpływają między innymi na oszczędność prądu, zasięg lub zakres działania. Każdy czujniki posiada możliwość określenia czasu włączenia. Lampy ogrodowe wyposażone w czujniku ruchu mogą być włączane w natychmiastowym tempie od zarejestrowania najdelikatniejszego ruchu lub po znacznym opóźnieniu. Najbardziej profesjonalne lampy z czujnikami ruchu włączają się od razu po wykryciu ruchu w obszarze detekcji. Czas włączenia lampy w tym przypadku wynosi maksymalnie 5 sekund. Natomiast, jeśli wybierzemy gorszy model pod tym względem, lampa może zostać uruchomiona dopiero po 30 sekundach.

Lampy ogrodowe z czujnikami mogą mieć różny kąt pola detekcji.  Wybór tego typu lampy zależy głównie od potrzeb inwestora. Lampy o większym zakresie działania czujnika mają szerszy kąt, zaś o mniejszym działaniu węższy. Dobrym rozwiązaniem są lampy z czujnikami, których kąt detekcji można samodzielnie zmieniać i regulować.

Czujniki wbudowane w lampach ogrodowych działają na określonej wysokości. Dlatego podczas montażu lampy należy dokładnie przemyśleć wysokość jej lokalizacji. Odpowiednio zainstalowany przyrząd gwarantuje jego prawidłowe funkcjonowanie. Takie rozwiązanie bardzo przydaje się, kiedy mamy w ogrodzie zwierzęta hodowlane np. kury. Montaż czujnika powyżej wysokości zwierząt pozwoli uniknąć włączania lampy w przypadku pojawienia się stworzenia w zakresie detekcji.

Czujniki ruchu w lampach ogrodowych odpowiadają również za wyłączanie oświetlenia. Zazwyczaj działają one na podstawie odczytu zmian zachodzących w polu podczerwieni. Oczywiście automatyczne wyłączanie urządzenia można dowolnie ustawiać i regulować. Nowoczesnym rozwiązaniem są lampy ogrodowe, który czujniki reagują na zamknięcie drzwi. Tego typu technologia pozwala automatycznie zgasić lampę po wejściu do wnętrza domu i dzięki temu zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna