Nowy pasterz objął diecezję

Michał Modzelewski [email protected]
Bp. Janusz Bogusław Stepnowski (na zdj. pośrodku)został wczoraj po przyjęciu święceń siódmym biskupem diecezji łomżyńskiej. Powrócił do niej po wielu latach posługi w Stolicy Apostolskiej.
Bp. Janusz Bogusław Stepnowski (na zdj. pośrodku)został wczoraj po przyjęciu święceń siódmym biskupem diecezji łomżyńskiej. Powrócił do niej po wielu latach posługi w Stolicy Apostolskiej.
Udostępnij:
Ks. prał. Janusz Stepnowski otrzymał wczoraj biskupią sakrę.

Uroczystym ingresem i przyjęciem święceń biskupich rozpoczęła się wczoraj posługa ks. prał. Janusza Stepnowskiego jako nowego biskupa łomżyńskiego. Takiej uroczystości katedralne mury nie miały okazji gościć przeszło czterdzieści lat, jako że dwaj poprzedni pasterze przybywali do Łomży już po przyjęciu biskupiej sakry.

Wrócił z serca Kościoła
Biskup Janusz wraca do diecezji z woli Ojca Świętego, Benedykta XVI, który to 11 listopada mianował go jej gospodarzem. Począwszy od 1989 r. pracował w Watykanie, przed nominacją kierując pracami biura Kongregacji ds. Biskupów. Urodzony w Ostrołęce 53-letni kapłan jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, choć studia odbywał z półroczną przerwą na służbę wojskową, zmuszony do niej przez represje władz komunistycznych. Swe dalsze kształcenie kontynuował studiując w Hiszpanii.

Wczorajszy ingres zgromadził wczoraj setki wiernych. Przybyło kilkudziesięciu hierarchów, zarówno z kraju jak i zagranicy. Uroczystemu nabożeństwu odprawionemu zarówno po polsku jak i w języku łacińskim przewodniczył kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów. Razem z nim koncelebrowali je nuncjusz apostolski abp. Celestino Migliore i administrator naszej diecezji bp. Stanisław Stefanek.

- Pilnie rozważcie jakiej godności w Kościele ma dostąpić nasz brat - głosił wiernym tekst homilii abp. Migliore, główny szafarz święceń - Ty zaś drogi bracie, wybrany przez Pana, pamiętaj, że zostałeś wzięty z ludzi i dla ludzi ustanowiony, aby im pomagać w dążeniu do Boga. Biskupstwo oznacza obowiązek, a nie zaszczyt, a biskup ma raczej pomagać niż panować.

Po homilii nastąpiły już same uroczystości święceń bp. Janusza. Po przysiędze nastąpił szereg ceremonii, m.in. namaszczenia głowy krzyżmem świętym, wręczeniu księgi Ewangelii oraz insygniów: biskupiego pierścienia, mitry i pastorału.

Łaska i pokój
- Takie uroczystości jak ta są dowodem żywotności Kościoła, który chce być obecny w naszym życiu oraz wybiera synów tej ziemi - mówił abp. Józef Michalik przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - Witamy go serdecznie i łączymy nadzieję z tym nowym elementem doświadczenia jakie bp. Stepnowski wniesie do Polski.

Jako motto swojej biskupie posługi bp. Janusz wybrał zawołanie "Gratia et Pax"("Łaska i Pokój"), nawiązujące do słów św. Pawła z jego listu do Koryntian. Kolorystyka jego herbu nawiązuje do tego używanego przez bł. Jana Pawła II, przy którym pracował przez wiele lat jego pontyfikatu w Rzymie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie