MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy przedmiot w szkole podstawowej? Rzecznik Praw Pacjenta przedstawia szczegóły wprowadzenia do szkół wiedzy o zdrowiu

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Nowy przedmiot w szkole podstawowej? Ma nosić nazwę „wiedza o zdrowiu”.
Nowy przedmiot w szkole podstawowej? Ma nosić nazwę „wiedza o zdrowiu”. freepik.com
Niemal każdego dnia pojawiają się propozycje kolejnych reform polskiej oświaty. Dotychczas zapowiedziano odejście od oceniania religii, rezygnację z zadawania prac domowych w szkole podstawowej czy odchudzenie podstawy programowej. Kolejną propozycję wystosował w liście do Ministry Edukacji Narodowej Barbary Nowackiej – Bartłomiej Chmielowiec – Rzecznik Praw Pacjenta. Mowa o wprowadzeniu nowego przedmiotu. Przedstawiamy szczegóły.

Spis treści

Edukacja zdrowotna

Wiedza na temat zdrowia to wiedza, którą uczniowie wykorzystają w codziennym życiu. O istocie edukacji zdrowotnej przekonuje w swoim piśmie ministrę edukacji narodowej Bartłomiej Chmielowiec.

Rzecznik Praw Pacjenta zwraca uwagę na niewystarczającą edukację w obszarze zdrowia, profilaktyki zdrowotnej, zdrowego trybu życia, a także niedostatecznej znajomości przez pacjentów ich praw oraz trudności ze zrozumieniem tego, jak funkcjonuje system ochrony zdrowia.

Edukacja zdrowotna buduje wiedzę, umiejętności i pozytywne podejście uczniów do zdrowia. Edukacja ta ma za zadanie, motywować uczniów do poprawy i utrzymania dobrego stanu zdrowia, zapobiegania chorobom i ograniczania ryzykownych zachowań. Programy edukacji zdrowotnej pozwalają uczniom na nabycie umiejętności, które będą użyteczne do podejmowania właściwych wyborów związanych m.in. ze zdrowiem, prawidłowym odżywianiem się przez całe życie, prawami ale i obowiązkami pacjenta, rozumienia znaczenia działań profilaktycznych czy wreszcie oceny skuteczności szczepień ochronnych - czytamy w apelu Bartłomieja Chmielowca.

Nowy przedmiot w szkole. Jak miałyby wyglądać takie zajęcia?

Nowy przedmiot miałby nosić nazwę „wiedza o zdrowiu” (wzorując się na funkcjonującej od wielu lat „wiedzy o społeczeństwie”).

Edukacja zdrowotna prowadzona w jednolity sposób, w całym kraju, z biegiem lat przyczyni się do zmniejszenia nierówności w zdrowiu, jakie uwidaczniają się na poziomie poszczególnych powiatów w Polsce. Największą wymierną korzyścią z realizacji edukacji zdrowotnej od najmłodszych lat, będą dobrze zorientowani w kwestiach zdrowia obywatele, posiadający adekwatne kompetencji pozwalające im na prowadzenie właściwego stylu życia - przekonuje Rzecznik Praw Pacjenta.

Bartłomiej Chmielowiec zaznacza, że w wielu krajach edukacja zdrowotna funkcjonuje od dawna. Ośrodek Rozwoju Edukacji wspólnie z Rzecznikiem Praw Pacjenta opracował przykładowy scenariusz lekcji edukacyjnej oraz informator z zakresu praw pacjenta dla klas 1-3 szkół podstawowych. Materiały dostępne są na stronie gov.pl.

Źródło: gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy przedmiot w szkole podstawowej? Rzecznik Praw Pacjenta przedstawia szczegóły wprowadzenia do szkół wiedzy o zdrowiu - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna