Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok szkolny. Uczniów czekają dodatkowe dni wolne

Katarzyna Chojnowska [email protected]
Nowy rok szkolny. Kingę (od lewej) Olę, Agatę i Kasię spotkaliśmy wczoraj na boisku ich przyszłej szkoły – Gimnazjum nr 1. Dziewczyny stwierdziły, że wakacje mogłyby być dłuższe.
Nowy rok szkolny. Kingę (od lewej) Olę, Agatę i Kasię spotkaliśmy wczoraj na boisku ich przyszłej szkoły – Gimnazjum nr 1. Dziewczyny stwierdziły, że wakacje mogłyby być dłuższe.
Dzisiaj idziemy do szkoły.

Szkoły w regionie

Szkoły w regionie

Nowy rok szkolny na Warmii i Mazurach rozpocznie dzisiaj ponad 220 tysięcy uczniów.
s 89 tys. 365 w szkołach podstawowych
s 54 tys. 593 w gimnazjach
s 28 tys. 631 w liceach ogólnokształcących
s 1 753 w liceach profilowanych
s 9 tys. 466 w szkołach policealnych
s 21 tys. 622 w technikach
s 10 tys. 180 w zasadniczych szkołach zawodowych
Do przedszkoli w województwie warmińsko-mazurskim pójdzie ponad 34 tysiące maluchów

Nowy rok szkolny. Chcemy poznać nowe koleżanki i kolegów, ale za nauką nie tęsknimy - mówią Ola Ardzińska i Agata Siemion. 13-latki idą do pierwszej klasy Gimnazjum nr 1 w Ełku.

Dziś w szkolnych ławach zasiądzie blisko 12 tys. ełckich uczniów. Nowy rok przynosi im kolejne zmiany. Na następne wakacje poczekają o tydzień dłużej niż w tym roku, czyli do ostatniego piątku czerwca. Będzie za to więcej dni wolnych - w podstawówkach o 6, gimnazjach - o 8, a w szkołach średnich aż o 10.

Kiedy uczniowie nie przyjdą do szkoły, zdecydują sami dyrektorzy. Wcześniej jednak o opinię muszą zapytać rodziców i nauczycieli. Wolne dni będzie można zorganizować np. w święta, które nie są ustawowo wolne, albo np. w poniedziałek 2 maja, czy w piątek, 24 czerwca, po Bożym Ciele.

Dodatkowe dni wolne mogą również wypaść w czasie egzaminów. Uczniowie kończący podstawówkę napiszą test we wtorek 5 kwietnia. Gimnazjaliści sprawdzą swoją wiedzę humanistyczną 12 kwietnia (wtorek), w kolejnych dniach zdawać będą część matematyczno-przyrodniczą i język obcy. Natomiast uczniowie szkół średnich maturalny maraton rozpoczną w środę 4 maja.

Zmian w programie mogą się spodziewać gimnazjaliści. Od tego roku uczniowie pierwszych i drugich klas będą musieli przygotować w grupie projekt z jednego z przedmiotów.

- Chodzi o to, by uczniowie wykazali się umiejętnością pracy w zespole. Informacja o projekcie i ich zaangażowaniu znajdzie się na świadectwie, ale nie wpłynie na promocję do kolejnej klasy - mówi Anna Cieśluk, dyrektor ełckiej delegatury Kuratorium Oświaty. - To będzie rok spokojnej kontynuacji radykalnych zmian, które zostały wprowadzone w 2009.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna