MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O co walczą protestujący rolnicy. 7 postulatów AGROUnii

(koci)
– Nie pozwolimy, by rodzinne gospodarstwa upadały jedno po drugim w ciszy i zapomnieniu – mówił Michał Kołodziejczyk, lider AGROunii przed ostatnim protestem w Warszawie. O co konkretnie walczą protestujący rolnicy? Mają 7 postulatów – wiele z nich dotyczy rynków zbytu.

Oto postulaty protestujących rolników:

1. Wprowadzenie przepisów nakładających na sklepy wielkopowierzchniowe obowiązku oferowania do sprzedaży produktów rolno-spożywczych z minimalnym udziałem 51 proc. produktów pochodzenia krajowego. Według AGROUnii rozwiązanie to powinno być uzupełnione o zobowiązanie korporacji do zakupu oferowanego u siebie asortymentu na rynku lokalnym. A więc, dany market powinien zaopatrywać się w pierwszej kolejności w asortyment produkowany na obszarze swojego położenia – czyli od lokalnych producentów funkcjonujących w promieniu do 50 km, dopiero brak konkretnego towaru pozwalałby na realizowanie dostaw z dalszych regionów kraju.

2. Graficzne znakowanie produktów rolno-spożywczych flagą kraju pochodzenia produktu

3. Nałożenie na Rosję embarga na sprzedaż do Polski węgla kamiennego do czasu zniesienia przez Rosję ograniczeń eksporcie polskich owoców i warzyw.

Zobacz też: Rolnicy protestowali, bo mają zastrzeżenia do przetargu. Pod siedzibą Biebrzańskiego Parku Narodowego wysypali obornik [ZDJĘCIA]

4. Uzdrowienie samorządu rolniczego – reforma izb rolniczych. W opinii AGROUnii samorząd rolniczy musi uzyskać realny wpływ na politykę rolną państwa – konkretne uprawnienia do działania. AGROUnia wskazuje także, że izby powinny być uniezależnione od nadzoru ministra rolnictwa, gdyż jest to powodem ich tłamszenia i braku odwagi do podejmowania jakichkolwiek działań.

5. Audyt rolniczych związków zawodowych i funduszy promocji żywności oraz reforma tych instytucji.

6. Wprowadzenie ustawowego zakazu komercjalizacji ujęć wody oraz potraktowania wody jako strategicznego surowca w produkcji żywności – odstąpienie od nakładania na rodzinne gospodarstwa rolne wysokich opłat za korzystanie z wody do produkcji żywności. Jednocześnie rolnicy opowiadają się za nałożeniem na koncerny butelkujące wodę wysokich opłat, gdyż jest to działalność gospodarcza oparta na bardzo wysokich marżach i odstąpienia od planów przekazania dystrybucji wody w zarząd podmiotom prywatnym. AGROUnia opowiada się za utrzymaniem przez państwo strategicznej kontroli nad wodą i cenami oraz jej prawidłową redystrybucję. Jest to kluczowe do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego państwa.

7. Podjęcie natychmiastowej interwencji państwa w celu uratowania rynku trzody chlewnej – państwo powinno skorzystać ze wszelkich dostępnych narzędzi i instrumentów administracyjnych oraz prawnych do odwrócenia bardzo niekorzystnego trendu na rynku trzody chlewnej i jako najwyższy cel postawić ochronę rodzinnych hodowli. A powinno to zostać zrealizowane m.in. poprzez:

  • wypłatę odszkodowań wszystkim hodowcom, którym wybito świnie w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF)
  • dokładne kontrole świń i mięsa wieprzowego wjeżdżającego do Polski z zagranicy
  • dofinansowanie inspekcji weterynaryjnej i podniesienie zarobków w tej instytucji
  • wznowienie postępowania przez UOKiK odnośnie do Pinii Polonia
  • znakowanie mięsa i wyrobów mięsnych specjalnym oznaczeniem, gdy pochodzi ono z głębokiego mrożenia (towar 3 kategorii)
  • rewizję regulacji dotyczących określania kraju pochodzenia świń (obecnie „polskie obywatelstwo” świnia uzyskuje po zaledwie 30 dniach pobytu w naszym kraju)
  • zwolnienie z podatku dochodowego przetwórców, którzy będą nabywać 100 proc. mięsa wieprzowego pochodzenia krajowego dostarczanego przez polskich producentów

Minister J. K. Ardanowski o protestujących rolnikach: Brakuje im elementarnej wiedzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna