Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O własnych siłach

Wojciech Nowicki
Tor przeszkód rozwija zmysłu dotyku, ćwiczy równowagę i koncentrację uwagi. Uczy też dziecko uważne patrzeć.
Tor przeszkód rozwija zmysłu dotyku, ćwiczy równowagę i koncentrację uwagi. Uczy też dziecko uważne patrzeć.
Zdrowie: Przez pierwszych kilkanaście miesięcy w życiu dziecka dokonuje się prawdziwa rewolucja rozwojowa.

Etapy rozwoju ruchowego dziecka

Etapy rozwoju ruchowego dziecka

- Dłuższe podtrzymywanie główki w pozycji leżącej, na brzuszku (3. miesiąc życia);
- Przekręcanie się na boczki, z plecków na brzuszek (4.-5. miesiąc życia);
- Siedzenie (6. miesiąc życia);
- Pełzanie (7.-8. miesiąc życia);
- Raczkowanie (9. miesiąc życia);
- Samodzielne stanie, przytrzymując się czegoś (11.-12. miesiąc życia);
- Pierwsze kroki (12. miesiąc życia);
- Klękanie i kucanie (14. miesiąc życia);
- Podnoszenie wysoko nóżek, pierwsze próby samodzielnego chodzenia po schodach (15. miesiąc życia).

Na czym polega ta zmiana? Przez kilka miesięcy po narodzeniu dziecko coraz intensywniej się porusza. Jednak ruchy te nie są jeszcze celowe, ale przypadkowe, niekontrolowane. Dopiero dwu- trzymiesięczne maluszki uświadamiają sobie fakt, że mają ręce i nogi. Przez kolejne 12 miesięcy dziecko uczy się zmieniać pozycje ciała z leżącej na stojącą.

Gdy postawi swoje pierwsze kroczki, będzie rozwijać i doskonalić nabyte umiejętności.

We własnym tempie

Należy przy tym pamiętać, że nie wszystkie dzieci raczkują. Niektóre omijają ten etap nauki chodzenia i po opanowaniu umiejętności pełzania (lub innego przyjętego przez siebie sposobu poruszania, np. turlania) zaczynają samodzielnie stawać, a następnie chodzić. Podobnie jest z momentem, w którym dzieci stawiają swoje pierwsze kroczki.

Zazwyczaj następuje on około 12 miesiąca życia, ale nie jest to regułą. Dziecko może zacząć chodzić kilka miesięcy przed lub po 12. miesiącu.
Gdy dziecko skończy roczek i nie stawia pierwszych kroków nie powinniśmy się od razu martwić. Każde dziecko rozwija się inaczej. Jeżeli po skończeniu 18 miesięcy nie widać postępów w nauce chodzenia, wtedy należy udać się na konsultacje do specjalisty.

Jak sprawdzić zatem, czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo? Obserwujmy nasze dzieci. Poradniki dla młodych rodziców zawierają informacje o tym, w jakim miesiącu dzieci mogą osiągać kolejne etapy w rozwoju ruchowym.

Jednak należy pamiętać jeszcze o jednym - że są to informacje bardzo ogólne. Dobrze taką wiedzę posiadać, ale nie należy się martwić, że rozwój może postępować nieprawidłowo, a nasze dziecko odstaje od tego, co jest napisane w poradniku. Każde dziecko jest inne.

A jeśli coś nas niepokoi to zawsze warto skonsultować się z pediatrą.

Jak pomóc dziecku?

Nasze dziecko staje się sprawniejsze ruchowo wraz z rozwojem mózgu. Rodzice powinni wspierać ten rozwój i zachęcać dziecko do różnych zabaw. Można do tego wykorzystać różnego rodzaju zabawki. I to nie tylko te kupione w sklepie, ale również takie, które można samodzielnie zrobić w domu.

Do ćwiczenia nóżek można, na przykład, wykorzystywać zabawki o różnorodnej fakturze. Można stworzyć tor przeszkód układając na podłodze szeleszczące torebki. Można do kawałków tektury przykleić taśmę dwustronną. Dziecko na pewno będzie zaskoczone, kiedy po wejściu na kartonik jego stópki zaczną się przyklejać. Do zabawy możemy wykorzystać też specjalnie kupioną wycieraczkę czy matę rehabilitacyjną. Dzięki kolcom pobudza ona zmysł dotyku i wpływała na ćwiczenie stópek.

Świetną zabawą jest wspólne słuchanie muzyki i tańczenie. Początkowo może to być bujanie się razem z dzieckiem w rytm melodii. Z czasem może to zamienić się we wspólny taniec. Bujanie pobudza układ przedsionkowy, który wpływa na rozwój zmysłu równowagi tak ważnego na tym etapie rozwoju. Dodatkowo dzieci uczą się balansować ciałem i w ten sposób zdobywać nad nim kontrolę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna