Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obława Augustowska i jej ofiary upamiętnione w Dąbrowie Białostockiej. W uroczystościach wziął udział prezes IPN. Zobacz zdjęcia i wideo

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Dąbrowie Białostockiej odbyło się spotkanie edukacyjne „W hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej”. Prelekcję na temat przebiegu Obławy wygłosił historyk Jarosław Wasilewski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN. W czwartkowym wydarzeniu udział wziął dr Karol Nawrocki, prezes IPN.

Obława Augustowska jest nazywana największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. W lipcu 1945 r., w nieustalonym dotychczas miejscu zginęło około 600 osób zatrzymanych w powiatach: augustowskim, suwalskim i sokólskim.

Mają swoje miejsce

- Największą zbiorową zbrodnią systemu komunistycznego po 1945 r. była Obława Augustowska, której częścią jest Dąbrowa Białostocka. Dziękuję wszystkim za pielęgnowanie pamięci ofiar. I mimo, że nie udało się dokończyć śledztwa dotyczącego Obławy, bo strona rosyjska i białoruska regularnie odmawia akceptacji wniosków pomocy prawnej, które płyną z IPN, to te 26 osób - ofiar Obławy ma w Dąbrowie Białostockiej miejsce, w którym ich rodziny mogą zapalić znicze i pomodlić się – mówił dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W Dąbrowie Białostockiej odsłonięto pomnik ku czci ofiar Obławy Augustowskiej. Zobacz zdjęcia i wideo

W październiku br. w Dąbrowie Białostockiej odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej. Stanął z lewej strony skarpy na terenie miejscowego kościoła w Dąbrowie Białostockiej.

Oddali swoje życie

- Prosiły nas o to rodziny ofiar, które dziś, po powstaniu pomnika, dzwonią do nas z wielu zakątków świata, przychodzą z wielu zakątków Polski, dziękując za miejsce, w którym mogą zapalić lampkę pamięci i odmówić modlitwę o wieczny pokój dla tych, którzy za wolną i niepodległą Polskę oddali życie - podkreślał Artur Gajlewicz, burmistrz Dąbrowy Białostockiej.

Ofiary Obławy Augustowskiej upamiętnione w Sokółce. Na rondzie został odsłonięty pomnik pamięci pomordowanych

Po wysłuchaniu prelekcji na temat przebiegu Obławy Augustowskiej, którą wygłosił Jarosław Wasilewski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN, uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej przy kościele. Tam nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna