Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązek szkolny dla sześciolatków. Setki sześciolatków powtórzą pierwszy rok

Julia Szypulska
Te pierwszaki ze SP nr 1 w Białymstoku w zdecydowanej większości pójdą do drugiej klasy. Dzieci zgodnie przyznają, że lubią chodzić do szkoły
Te pierwszaki ze SP nr 1 w Białymstoku w zdecydowanej większości pójdą do drugiej klasy. Dzieci zgodnie przyznają, że lubią chodzić do szkoły Wojciech Wojtkielewicz
Najwięcej w Łomży, bo prawie 18 proc. Najmniej zaś w Bielsku Podlaskim.

O pozostawieniu 6-letniego dziecka w I klasie na drugi rok decydują rodzice. Takie prawo dało im nowe rozporządzenie ministra edukacji. W tym celu musieli złożyć stosowny wniosek do dyrektora szkoły. Jak pisaliśmy, termin minął z końcem marca. Teraz natomiast samorządy dokonały podsumowania.

Spośród największych miast w województwie prym wiedzie Łomża. To tam rodzice najczęściej decydowali się na to rozwiązanie. Z danych, jakie otrzymaliśmy z tamtejszego magistratu, wynika, że na drugi rok zostanie niemal 18 proc. pierwszoklasistów. W niektórych szkołach będą to prawie całe klasy. Dla podstawówek to dobra wiadomość, bo nie będą miały kłopotu ze stworzeniem I klas. A takie zagrożenie istnieje, ponieważ rząd PiS zlikwidował obowiązek szkolny 6-latków, przez co większość dzieci w tym wieku zostanie w przedszkolach.

- Klasy I zostaną utworzone we wszystkich łomżyńskich szkołach - informuje Grzegorz Daniluk z Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji Urzędu Miejskiego w Łomży.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Białymstoku, gdzie tylko 8 proc. dzieci 6-letnich powtórzy I klasę. Do szkolnych warunków całkiem nieźle zaadaptowały się także suwalskie 6-latki. Wniosek o kontynuację nauki w I klasie złożyły tylko pojedyncze osoby - w sumie 5 proc. Także w Bielsku Podlaskim większość dzieci pójdzie do II klasy. Na drugi rok zostanie zaledwie 15 uczniów.

- W tamtym roku mieliśmy sporo odroczeń obowiązku szkolnego - zauważa Eugeniusz Jakubowski, kierownik referatu oświaty w bielskim urzędzie miasta. - Gdyby te dzieci poszły do szkoły, jest bardzo prawdopodobne, że teraz mielibyśmy więcej wniosków o kontynuację nauki w I klasie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna