Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ocieplić ściany jeszcze przed zimą

(MKJ) www.pomorska.pl
Wyjątkowo łagodna jesień umożliwia wciąż prowadzenie prac ociepleniowych. Może warto sprawdzić, czy wykonaliśmy je zgodnie z wytycznymi specjalistów?

Tych kilka rad, którymi chcemy się podzielić przyda się też pewnie tym inwestorom, którzy na razie tylko myślą o ociepleniu ścian, o naprawie, bądź zupełnej zmianie elewacji.

Pierwszym etapem prac jest przyklejenie płyt styropianowych, czyli termoizolacja. Podpowiemy, w jaki sposób wykonać ją prawidłowo, tak aby efekt mógł przetrwać lata.

To nic, że kosztuje więcej. Klej musi być pewny!

Ocieplanie budynków jest zabiegiem, który zabezpiecza dom przed utratą ciepła i energii, a jednocześnie przyczynia się do tego, że jest on bardziej "eko". Dlatego zabierając się za modernizację pamiętajmy, że dobrze wybrane materiały i odpowiednia jakość produktów do ich montażu to kłopot z głowy na długie lata..

Przy ocieplaniu - jednym z najważniejszych produktów jest klej do styropianu.
Dobry klej , to taki klej, który gwarantuje szybkie i sprawne przeprowadzenie prac renowacyjnych.
Niestety, jakoś często o tym zapominamy i ... kupujemy najchętniej klej najtańszy. I co ciekawe, dotyczy to zarówno indywidualnych klientów, jak i etatowych zaopatrzeniowców firm budowlanych. Jedni i drudzy, z różnych powodów być może, znacznie rzadziej biorą pod uwagę tak podstawowe cechy, jak jakość i funkcjonalność produktu, która pozwoli fachowcom na szybsze wykonanie pracy, a tym samym zmniejszy koszty całej inwestycji.

Postawić na poliuretanowy?

Wiele z klejów do styropianów dostępnych na rynku charakteryzuje się stosunkowo długim czasem wiązania - po przyklejeniu warstwy styropianu, należy z następną operacją zatapiania siatki i tynkowania odczekać kilka dni aż klej w pełni zwiąże.

Warto zatem wybrać klej poliuretanowy, który w odróżnieniu od tradycyjnych proszkowych zapraw klejących wiąże szybciej. A są na rynku i takie kleje, które po zaledwie dwóch godzinach od przyklejenia styropianu, umożliwiają przystąpienie do jego kołkowania, a po 24 godzinach - dalszą jego obróbkę.
Tymczasem wysychanie materiału przy tradycyjnej metodzie może zająć nawet do dwóch tygodni.
Nie bez znaczenia jest też prostota i łatwość aplikacji kleju.

Termoizolacja - krok po kroku:

Rozpoczynamy od przygotowania podłoża i styropianu. Podłoże powinno być równe i czyste. Trzeba więc usunąć niespójne powłoki malarskie, tynki i grudki starych zapraw. W razie potrzeby wyrównać podłoże. Podłoża słabe lub pylące zagruntować odpowiednią emulsją.

Klejenie paneli - pierwszy rząd opierać na odpowiedniej szerokości listwie (pomaga wypoziomować panele i zabezpiecza dolną krawędź płyt styropianowych) lub warstwie termoizolacji fundamentu - nie niżej niż 30 cm od gruntu. Odczekać około minuty, przyłożyć panel do ściany i docisnąć. Dokonać korekty przyłożenia płyty do ściany.

Pasowanie rzędów - kolejne rzędy paneli układać z zachowaniem mijankowego układu spoin pionowych. Takie przesunięcie wykonać trzeba zarówno na powierzchni ściany, jak i na narożach budynku. Nie należy łączyć paneli w miejscach pęknięcia oraz na przejściach między różnymi materiałami ściennymi.

Wypełnianie szczelin - ważne jest, aby płyty izolacyjne do siebie przylegały. Ewentualne szpary należy wypełnić klejem do styropianu lub pianką poliuretanową.

Ale wypełniamy je tylko w części objętości, ponieważ klej i pianka rozprężają się przy utwardzaniu.
Izolacja stropów - przy klejeniu izolacji na stropach zaleca się podstemplowanie płyt styropianowych na czas wstępnego utwardzania (kilkanaście minut), szczególnie w miejscach, gdzie przewody elektryczne lub inne elementy mogą odpychać termoizolacje od podłoża.

(wykorzystano informacje z materiałów firmy Soudal)

Źródło: Ocieplanie ścian - www.pomorska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna