Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryli 110 szkieletów pod ziemią. Ziemia może skrywać drugie tyle

Paweł Tomkiewicz [email protected]
– Odkryte groby zachowały się w bardzo dobrym stanie. Znamy też już układ dawnego cmentarza – mówi Jan Sekta.
– Odkryte groby zachowały się w bardzo dobrym stanie. Znamy też już układ dawnego cmentarza – mówi Jan Sekta.
Najstarsze groby pochodzą z początku XIX wieku.

Wykopaliska na tym cmentarzu to wspaniała szansa na lepsze poznanie dawnych mieszkańców Giżycka i historii miasta - cieszą się archeolodzy. Dotychczas tylko w samym wykopie pod nową fontannę znaleziono 110 szkieletów. Specjaliści liczą, że odnajdą drugie tyle.

Ludziom żyło się biednie

Jeszcze 50 lat temu w centrum Giżycka znajdował się cmentarz. Ale komunistyczne władze postanowiły go zniszczyć. Ekshumowano wówczas kilkadziesiąt ciał. W ziemi pozostało kilka tysięcy szczątków. W miejscu cmentarza powstał park, który obecnie przechodzi rewitalizację.

Nadzór archeologiczny nad pracami sprawuje dr Jerzy Marek Łapo. Oprócz niego w wykopaliskach bierze udział jeszcze kilku wolontariuszy - pasjonatów historii.

- Pierwszych zmarłych grzebano na tym cmentarzu w pierwszej połowie XIX wieku, czyli po wielkim pożarze miasta z 1822 roku - mówi Jan Sekta, historyk, który bierze udział w wykopaliskach.
Najgłębiej zakopane szkielety znajdują się ponad 3 metry pod ziemią.

- Mieszkańcy byli wówczas bardzo biedni - przyznaje Jan Sekta. - Jednak to, czego możemy się o nich teraz dowiedzieć, jest bezcenne.

Jeszcze nie wiadomo, gdzie spoczną szczątki

Zgodnie z dawnymi zwyczajami, zmarłym dziewczynkom na głowę wkładano wianki z miedzianego drutu, w które wplecione były drobne listki. Tylko w kilku grobach archeolodzy natrafili na buty i strzępki ubrań. W ziemi jest natomiast dużo kawałków naczyń kuchennych i nadpalonej dachówki.

- Domyślamy się, że w pobliżu znajdowała się garncarnia albo było tam po prostu wysypisko śmieci - przypuszczają archeolodzy.

Mimo że cmentarz znajdował się prawie na całym terenie dzisiejszego Parku Helwinga, prace archeologiczne na tak dużą skalę będą prowadzone tylko w miejscu nowej fontanny.

Specjaliści przewidują, że znajdą jeszcze około 100 ciał. Gdzie zostaną później pochowane, jeszcze nie wiadomo. Jest kilka koncepcji, m.in. utworzenie zbiorowej mogiły na nowym cmentarzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna