Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnawialne źródła energii w gospodarstwie rolnym. Ostatni dzień naboru, budżet jest imponujący. Ile dotacji można dostać na biogazownie?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W Polsce powstaje coraz więcej biogazowni. Instalacje rolnicze można znaleźć m.in. na Podlasiu.
W Polsce powstaje coraz więcej biogazowni. Instalacje rolnicze można znaleźć m.in. na Podlasiu. Andrzej Zgiet/archiwum Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej to jeden z naborów, który cieszy się popularnością wśród rolników. Pozostały ostatnie godziny na złożenie wniosku. Kto i na jakich warunkach może uzyskać wsparcie?

Spis treści

Interwencja ma nie tylko zmniejszyć presję działalności rolniczej na środowisko, ale także zwiększyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, odpowiednio zagospodarować odpadami i poprawić efektywność energetyczną. Co istotne, instalacje będą służyć wyłącznie zaspokojeniu potrzeb własnych danego gospodarstwa, ale nie mogą przekroczyć łącznego średniego rocznego zużycia energii termicznej i elektrycznej.

Na co można przeznaczyć pieniądze?

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nabór ma wesprzeć rolników w zakresie inwestycji materialnych i niematerialnych związanych z OZE w konkretnych obszarach. Wyróżnia się tu biogazownie, mikroinstalacje na bazie energii słonecznej oraz termomodernizację budynków. W szczególności chodzi o zakup:

  • nowych urządzeń do produkcji energii z biogazu rolniczego (elektryczna lub ciepło lub paliwo gazowe) do 50 kW z możliwością zainstalowania magazynu energii (obszar A),
  • instalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego do 50 kW wraz z magazynami energii i systemami zarządzania energią lub z pompą ciepła, a także koszty montażu instalacji ww. urządzeń do produkcji energii (obszar B),
  • systemów poprawiających efektywność energetyczną budynków gospodarskich służących produkcji rolnej, tj. budowa, przebudowa lub zakup kotłów na biomasę, systemów odzyskiwania ciepła, m.in. z mleka, ściółki czy gnojowicy, przeszkleń dachowych, oświetlenia LED, a także termomodernizacji budynków gospodarskich służących do produkcji rolnej (obszar C).

Pieniądze z naboru można przeznaczyć tylko na instalacje do produkcji energii, wszelka odsprzedaż nie wchodzi w grę. W ramach kryteriów będzie sprawdzane dotychczasowe zużycie prądu. Aplikujący rolnicy będą też musieli odbyć szkolenie w zakresie efektywności energetycznej.

Tyle dotacji na OZE można otrzymać

W założeniu interwencji, intensywność pomocy wynosi do 65 proc. kosztów kwalifikowanych. Będzie ona wypłacana jako refundacja po zrealizowaniu danej inwestycji. Kwoty robią wrażenie.

Maksymalna wysokość nie może przekroczyć:

  • 1 500 000 zł przy obszarach A i B, przy czym na inwestycje związane z obszarem B nie może przekroczyć 200 000 zł,
  • 200 000 zł – obszar C.

Można skorzystać z każdego obszaru – zarówno A lub B, a także C. Łącznie na obszary A i C kwota nie może przekroczyć 1 700 000 zł, a na obszary B i C 400 000 zł. Maksymalna łączna zainstalowana moc urządzeń do produkcji energii nie może przekroczyć 50 kW.

Termin naboru. Rolnicy mają miesiąc na złożenie wniosku

Nabór na inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej wystartował 25 stycznia 2024 r., wnioski można składać do 23 lutego 2024 r.

Zobacz harmonogram naborów ARiMR 2024: Terminy naborów. Na jakie inwestycje będą pieniądze w 2024 roku?

Źródło: ARiMR, MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odnawialne źródła energii w gospodarstwie rolnym. Ostatni dzień naboru, budżet jest imponujący. Ile dotacji można dostać na biogazownie? - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna