Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odszkodowanie za upadek na chodniku. Zadbaj o dowody

Donata Żmiejko [email protected]
Jeśli ktoś poślizgnął się na lodzie i złamał rękę, odpowiedzialność może być dotkliwsza niż grzywna za niewywiązanie się z odśnieżania chodnika.

Bywa, że zima zaskakuje nie tylko drogowców, ale również władze miast i właścicieli prywatnych posesji odpowiedzialnych za odśnieżanie chodników. W tym okresie upadki na nie odśnieżonych i oblodzonych chodnikach zdarzają się bardzo często i niestety równie często kończą się poważnymi urazami. W takim przypadku należy pamiętać o możliwości dochodzenia odszkodowania od właściciela posesji, przed którą zdarzył się nam upadek.

Podstawa roszczenia

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 4 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 r. (Dz.U. z 2005 nr 236, poz. 2008 ze zm.) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości obciąża właściciela nieruchomości. Przy czym za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej, służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. W razie zaniedbań podmiot odpowiedzialny za usunięcie śniegu z chodnika będzie odpowiadał na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego, na zasadzie winy, a poszkodowany ma prawo wysuwać roszczenia wobec sprawcy. Adresatem może być:

- gmina;

- każdy właściciel nieruchomości odpowiedzialny za przynależny do niej chodnik;

- administracja spółdzielni mieszkaniowej;

- administracja domów miejskich;

- wspólnoty mieszkaniowe.

Odpowiedzialny nie tylko właściciel

Za właścicieli, którzy mają obowiązek utrzymania czystości na chodnikach, uważa się nie tylko osoby, firmy, które legitymują się wyłącznym prawem własności, ale też współwłaścicieli, użytkowników wieczystych, instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także osoby, które w jakikolwiek sposób weszły w ich posiadanie, w tym dzierżawców. Jeśli na nieruchomości stoi budynek z mieszkaniami będącymi odrębną własnością, obowiązek ten obciąża osoby, którym wspólnota mieszkaniowa powierzyła zarząd, albo właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany.

Wniosek o odszkodowanie

Przechodzień, który poślizgnie się na nie odśnieżonym, czy też oblodzonym chodniku i dozna w związku z tym urazu, powinien skierować do właściciela posesji wniosek o odszkodowanie. Należy pamiętać, że każde roszczenie trzeba udokumentować. Domagający się odszkodowania musi wykazać zarówno swą szkodę, jak i winę sprawcy. Dlatego warto zadbać o dowody.

Trzeba opisać okoliczności wypadku z podkreśleniem, iż jego przyczyną było nienależyte utrzymanie chodnika. Dobrze jest również uzupełnić wniosek oświadczeniami świadków, którzy potwierdzają nie tylko okoliczności wypadku, ale i katastrofalny stan miejsca, w którym do niego doszło. Dowodem w sprawie mogą być również wykonane niezwłocznie po zdarzeniu zdjęcia miejsca, w którym doszło do feralnego upadku. Celem udowodnienia wysokości szkody, należy przedłożyć dokumentację medyczną z przebiegu leczenia. Ponadto lekarz, który udzielał pierwszej pomocy przeważnie pyta, w jakich okolicznościach doszło do urazu i odnotowuje to w karcie pacjenta.

Roszczenia

Ofiara wypadku może bowiem zażądać od właściciela:

- zwrotu wydatków na leczenie - udokumentowanego fakturami lub rachunkami;

- zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę - kwota uznaniowa rekompensująca doznane cierpienie fizyczne i psychiczne;

- renty w razie utraty zdrowia lub kalectwa;

- pokrycia strat materialnych, np. utraconych zarobków, zniszczonego ubrania.

Takie sprawy, jeśli nie dojdzie do ugody, rozstrzygają sądy cywilne. W procesie poszkodowany musi wykazać nie tylko to, że poniósł szkodę, ale i że właściciel posesji nie dopełnił ciążących na nim obowiązków i że skutkiem tego zaniedbania jest szkoda, na przykład uszkodzenie ciała w postaci złamania ręki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna