Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier otwiera drogę do odszkodowań za lockdown. Donald Tusk wycofał wniosek z Trybunału Konstytucyjnego

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Projekt w sprawie odszkodowań za lockdown tkwił w TK od 2020 roku.
Projekt w sprawie odszkodowań za lockdown tkwił w TK od 2020 roku. Anna Kaczmarz / Polska Press
Premier Donald Tusk wycofał wniosek w sprawie odszkodowań za tzw. legislacyjne bezprawie, który do Trybunału Konstytucyjnego trafił z rąk premiera Morawieckiego. "Dziennik Gazeta Prawna" wylicza, że to furtka do milionowych odszkodowań dla wielu Polaków.

Spis treści

Projekt w sprawie odszkodowań za „legislacyjne bezprawie” w TK

Premier Mateusz Morawiecki w sierpniu 2020 roku do Trybunału Konstytucyjnego skierował nowelę przepisów kodeksu cywilnego, która wprowadzała odszkodowania za tzw. legislacyjne bezprawie. To reakcja na głosy przedsiębiorców, którzy domagali się odszkodowań za zabranie możliwości pracy w czasie lockdownów. "Dziennik Gazeta Prawna" wylicza, że chodzi o roszczenia rzędu nawet kilkuset mln zł. Każdy pokrzywdzony mógłby dzięki tym przepisom domagać się odszkodowania w wysokości poniesionych stat, ale także utraty potencjalnego zysku.

Trybunał miał zbadać zgodność ustawy z Konstytucją. Chodzi dokładnie o zapisy art. 4171 § 1 Kodeksu cywilnego, które przewidują, że odszkodowania może domagać się każdy, kto padł ofiarą aktu prawnego wydanego niezgodnie z prawem lub przez zaniechanie władzy. Wielu przedsiębiorców właśnie ten zapis chciało wykorzystać, dochodząc swoich praw za ograniczenia wprowadzone w czasie trwania pandemii.

Premier wycofuje ustawę. Czy to otwiera drogę do odszkodowań za lockdown?

DGP podaje, że 30 stycznia premier Donald Tusk wycofał wniosek w ten sprawie z TK. Także trybunał umorzył już postępowanie w tej sprawie. To może oznaczać milionowe straty dla Skarbu Państwa, ale prawnicy już od dawna krytykowali wniosek Morawieckiego w tej sprawie:

To wniosek ówczesnego premiera, a nie skarżony przez niego przepis kodeksu cywilnego trudno pogodzić z ustawą zasadniczą - mówi prof. Maciej Gutowski w rozmowie z DGP.

Jak przekonuje, sądy mają prawo i obowiązek oceniania rozporządzeń i innych aktów prawnych. Gdyby TK przychylił się do wniosku byłego premiera, sądy za każdym razem w przypadku takich spraw musiałyby zwracać się z pytaniem do Trybunału Konstytucyjnego.

Kto może dostać odszkodowań za lockdown?

Ograniczenia z czasów pandemii wprowadzane były na często kontrowersyjnych zasadach i w sposób nie do końca jasny. To powoduje, że obecnie ciężko jakkolwiek wyrokować, kto może mieć szansę na odszkodowanie za lockdown.

Czy bankructwo firmy będzie wystarczającym powodem do otrzymania odszkodowanie? Czy odszkodowanie należy się przedsiębiorcy, który nie zamknął lokalu mimo nakazu i otrzymywał z tego tytułu mandaty?

Z pewnością potrzebne jest „przetarcie szlaków”, bo każdy kolejny wyrok przyznający odszkodowanie za lockdown w czasie pandemii będzie podstawą do oparcia na nim własnego materiału dowodowego. Konieczna jest tutaj droga sądowa, a więc także spora inwestycja w koszta procesowe. Ważne, o ile nie najważniejsze, będzie także wykazanie poniesionych strat i utraty korzyści oraz - co równie istotne - ich związku z postępowaniem rządu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Premier otwiera drogę do odszkodowań za lockdown. Donald Tusk wycofał wniosek z Trybunału Konstytucyjnego - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna