Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogniska ASF nie ma, ale hodowcom świń nie ulżyło [MAPA STREF]

Arek, azda
PUW Białystok
Jak poinformował nas Jan Dynkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Hajnówce, ognisko ASF w Bielsz-czyźnie został zlikwidowane, ale dla hodowców świń z hajnow-skiego to niewielka pociecha.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej 27 lipca została wpowadzona niebieska strefa, która w znacznym zakresie ogranicza produkcję trzody chlewnej na wyznaczonym terenie.

Strefa ta objęła teren pięciu gmin powiatu hajnowskiego. Są to: Narewka, Narew, Białowieża, Hajnówka, Czyże.

- Strefa niebieska wiąże się z największymi ograniczeniami związanymi z „wyprowadzaniem” świń - tłumaczy Mirosław Czech, wojewódzki inspektor weterynaryjny ds. ochrony zwierząt. - Można je sprzedawać tylko do specjalnie wyznaczonej rzeźni.

Na razie takiej rzeźni nie ma, ale inspektor Czech zapewnia, że czynione są starania, by taką rzeźnię wytypować. Jest to ważne, gdyż na terenie strefy niebieskiej znajdują się duże gospodarstwa zajmujące się produkcją trzody.

Możliwe, że producenci, a właściwie jeden producent mający kilka chlewni na terenie powiatu hajnowskiego, zrezygnuje z działalności, bo okaże się ona nieopłacalna. Wtedy z ulgą odetchnęliby mieszkańcy Bielszczyzny i Nowoberezowa, którzy od dawna skarżą się na smrodliwe i kłopotliwe sąsiedztwo chlewni.

To właśnie w jednej z tych chlewni w Bielszczyźnie stwierdzono ognisko ASF. Był to pierwszy przypadek w kraju wykrycia tej choroby w tak dużej chlewni. Jednak służby weterynaryjne bardzo szybko zareagowały. Cała hodowla została poddana utylizacji, a czasowo wokół miejscowości wprowadzono strefę zagrożenia. Wjeżdżając do niej trzeba było m.in. przejechać przez maty odkażające. Gdy po licznych kontrolach nie wykazano ponownego występowania ASF, strefę tę zniesiono.

Ale sytuacja ciągle nie jest zadowalająca. Oprócz surowych restrykcji dla hodowców świń z pięciu gmin powiatu hajnowskiego (strefy niebieskiej) obostrzenia obejmą też pozostałe chlewnie.

Zmieni się również kształt strefy czerwonej. Zostanie ona rozszerzona o część gmin Bielsk Podlaski i Orla, całą gminę Dubicze Cerkiewne oraz część gmin Kleszczele i Czeremcha.

Można powiedzieć, że granica strefy czerwonej będzie przebiegać wzdłuż drogi krajowej nr 19 do Bielska Podlaskiego, a od Bielska drogą nr 66 do przejścia w Połowcach. Natomiast strefa buforowa (żółta) zostanie rozszerzona o pozostałe gminy powiatu siemiatyckiego.

Obostrzenia związane ze strefą czerwoną dotyczą głównie wymogów sanitarnych, ale wiążą się też z utrudnieniami w zbyciu produkowanego na jej terenie żywca. Główni odbiorcy niechętnie kupują mięso z tego terenu.

Warto zaznaczyć, iż ASF nie jest groźne dla człowieka. Jest to jednak choroba która sieje spustoszenie wśród trzody chlewnej i dzików.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowano siedem nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Wszystkie miały miejsce na terenie gm. Hajnówka.

W sumie w województwie podlaskim odnotowano już 105 przypadków ASF u dzików. Przypomnijmy, że aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF prowadzony jest odstrzał sanitarny dzików. W województwie podlaskim w ramach odstrzału sanitarnego (realizowanego od kwietnia) ma zostać odstrzelonych 1783 dzików.

Plan został już wykonany w ponad 50 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna