Trener Jerzy Dołhan i podwójna złota medalistka OOM w badmintonie Aleksandra Wilczyńska SKB Suwałki
Po zapasach, szachach i boksie medale XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Dolny Śląsk 2024 wywalczyli kolejny młodzi sportowcy z Podlaskiego. Na podiach OOM stanęli badmintoniści SKB Suwałki, Hubala Białystok oraz szermierze UKS Trzynastki Białystok.

Ponad 3000 zawodniczek i zawodników bierze udział w XXX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Halowych - Dolny Śląsk 2024. Rywalizują oni w jedenastu miastach województwa dolnośląskiego w 18 dyscyplinach sportowych.

Już w pierwszych zakończonych konkurencjach medale wywalczyli przedstawiciele klubów z Podlaskiego. I tak, o czym już informowaliśmy, złoty medal zdobył Szymon Godun (KS Wschód Białystok) w zapasach, a brązowe medale Adam Bagiński (Hetman Białystok) w boksie i Monika Borowik (KS Jaćwież Suwałki) w szachach.

W Trzebnicy o medale walczyli najlepsi zawodnicy w kategorii wiekowej U17 w badmintonie. Już w pierwszym finale - gry mieszanej, przedstawicielka SKB Suwałki Aleksandra Wilczewska zdobyła złoty krążek grając z Pawłem Kiszczykiem (Technik Głubczyce). Para ta pokonała w finale Olgę Szwarnowiecką (Plesbad Pszczyna) i Mikołaja Krystka (Orbitek Straszęcin) 21:15, 21:16

Po drugie złoto Aleksandra Wilczewska sięgnęła w grze podwójnej kobiet. 16-letnia podopieczna trenera Jerzego Dołhana zdobyła je grając w parze z Hanną Stacherą (UKS PlesBad Pszczyna). W meczu o 1. miejsce pokonali Dominikę Bartłomiejczuk (Spartakus Niepołomice), Lenę Makowską (ABRM Warszawa) 23:21, 21:19.

Kolejne dwa złote medale padły łupem zawodnika Hubala Białystok. W finale gry pojedynczej chłopców Damian Perkowski (Hubal Białystok) pokonał Jakuba Dulembę (Orlicz Suchedniów) 21:18, 21:17. Natomiast w grze podwójnej Damian Perkowski grając z Pawłem Kiszczykiem wygrali z Franciszkiem Sachą (Spartakus Niepołomice) i Maciejem Zmarz (Beninca Feniks Kędzierzyn Koźle) 21:17, 21:15

Nie tylko turniej badmintona zakończył się sukcesami reprezentantów Podlaskiego. Także i na szermierczych planszach nasi zawodnicy walczyli w blasku złota w turnieju szabli. Szymon Dąbrowski i drużyna UKS 13 Białystok powrócili do domu ze złotymi medalami.

Zawody szermiercze rozegrano w Obornikach Śląskich. W turnieju indywidualnym mistrzem Polski został Szymon Dąbrowski okazał się bezkonkurencyjny. W pokonanym polu z łatwością zostawiał przeciwników, a rewelacyjnie mu wtórowali koledzy klubowi Wiktor Lewkowski i Tomasz Masłowiecki, którzy dotarli do fazy ćwierćfinałowej. Tam niestety musieli uznać wyższość rywali. Lewkowski zajął 6 miejsce, a Masłowiecki był ósmy.

Dobry start indywidualny przełożył się na rywalizację drużynową, rozstawieni po zawodach indywidualnych z numerem 1 szermierze UKS Trzynastki Białystok nie pozwolili sobie zadawać wielu trafień i kolejne wygrali z Grodziskim Klubem Szermierczym 45:35, ZKSz Sosnowiec 45-31. Finałowa walka z Pałacem Młodzieży Katowice zakończyła się rezultatem 45-31.

Szablistki występowały w najmłodszym składzie (ubiegłoroczne wicemistrzynie Polski młodzików: Patrycja Wasilewska, Martyna Masłowiecka, Nadia Jaśkiewicz, Maja Nikiciuk), zajęły 7 miejsce, ale mają przed sobą jeszcze dwa lata startów w tej kategorii wiekowej.