Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski protest rolników. Kolejny strajk już 20 lutego. Sprawdź, gdzie będą protestować rolnicy z woj. podlaskiego

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Kolejny ogólnopolski protest rolników odbędzie się 20 lutego.
Kolejny ogólnopolski protest rolników odbędzie się 20 lutego. Wojciech Wojtkielewicz
We wtorek 20 lutego odbędzie się kolejny ogólnopolski protest rolników. Strajk obejmie również woj. podlaskie. Na ten moment protesty zostały zgłoszone w 11 miejscach. Jednak nowe wydarzenia są cały czas zgłaszane. Rolnicy podkreślają, że nacisk na Komisję Europejską daje częściowy efekt, jednak nadal najważniejsze problemy nie zostały rozwiązane.

Ogólnopolski strajk rolników 20 lutego

Strajki rolników ogarnęły całą Europę w tym także Polskę. Rolnicy domagają się wycofania z europejskiego Zielonego Ładu, wstrzymania importu towarów rolniczych z Ukrainy oraz rezygnacji z ograniczania hodowli. Postulatów jest znacznie więcej. Rolnicza Solidarność na dzień 20 lutego, w ramach 30 dniowego strajku generalnego rolników ogłosiła kolejny ogólnopolski protest. Wszystkie działania protestacyjne mają być skoncentrowane na całkowitej blokadzie wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą i protestów w terenie. Mają być blokowane nie tylko przejścia graniczne, ale również węzły komunikacyjne i drogi dojazdowe do przeładunkowych stacji kolejowych oraz portów morskich. Ponownie protesty odbędą się w woj. podlaskim.

Uchwałą prezydium rady krajowej przenieśliśmy protesty na 20 lutego. Jako Rolnicza Solidarność z głosiliśmy protesty łącznie w 11 miejscach w woj. podlaskim. Strajki będą bardziej zaostrzone, ponieważ nadal nie realizuje się naszych postulatów. Co więcej, rolnicy na granicy odkrywają, że zboże z Ukrainy nadal idzie do naszego kraju wagonami - przekazuje Andrzej Babul przewodniczący Podlaskiej Rady Wojewódzkiej Rolniczej Solidarności.

Ogólnopolski protest rolników w woj. podlaskim

NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" zgłosił blokady dróg 20.02.2024r. w godz. 11.00 do 16.00 w lokalizacjach:

 • Korycin - skrzyżowanie DK8 i DW671 w kierunku Janowa
 • Sokolany - skrzyżowanie DW673 i DW671
 • Knyszyn - skrzyżowanie DK65 i DW 671
 • Knyszyn - skrzyżowanie DK65 i drogi powiatowej 2339B (ul. Południowa)
 • Kuzie gm. Zbójna DW645
 • Węzeł Konarzyce na S61 gm. Łomża
 • Rondo na DW678 (obwodnica Księżyna) w gm. Juchnowiec Kościelny
 • Brańsk - skrzyżowanie DK66 i DW681
 • Brańsk - Skrzyżowanie DK66 z ulicą Bielską
 • Gmina Juchnowiec Kościelny, skrzyżowanie DK19 z drogą powiatową 1484B przy moście na Narwi
 • Kolonia Zabłudów, skrzyżowanie DW685 z drogą powiatową 1477B
 • Suwałki, zbiórka Zajazd Żubryn 27, 9.30
 • Jeżewo blokada S8 na 48 godzin w obu kierunkach start 9.45

W najbliższych dniach mogą pojawić się kolejne lokalizacje. Mapę protestów tworzy Instytut Gospodarki Rolnej.

Protesty rolników w całej Europie przyniosły skutki. Komisja Europejska opublikowała 13 lutego 2024 r. rozporządzenie, które umożliwia w 2024 r. odstępstwo od stosowania normy GAEC 8, w zakresie wymogu przeznaczenia 4 proc. powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne (ugorowanie). W ramach odstępstwa możliwe jest przeznaczenie 4 proc. gruntów ornych na: obszary lub elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane, rośliny bobowate lub międzyplony. Jednak rolnicy podkreślają, że nie chcą zawieszenia normy tylko jej całkowitego zniesienia.

Norma została zawieszona, ale niezniesiona. Nie wiadomo co będzie po wyborach do Europarlamentu. My rolnicy mamy twarde stanowisko należy tę normę usunąć, a nie zawieszać. Pokazuje to, że nacisk rolników z całej Europy daje pewne skutki. Komisja Europejska wycofuje się z części pomysłów, jednak nie z tych kluczowych. Widzimy, że nacisk jest zasadny dlatego będziemy go kontynuować - wyjaśnił prezes Podlaskiej Izby Rolniczej Grzegorz Leszczyński.

W rozmowie z portalem i.pl wiceminister rolnictwa Jacki Czerniak (Nowa Lewica) przekazał, że kierownictwo ministerstwa będzie rozmawiało z protestującymi.

Postulaty są nam znane, a co więcej, w części dotyczącej Ukrainy oraz tzw. Zielonego Ładu, gdzie te przepisy są dość absurdalne dla Polski, my nawet je popieramy - powiedział wiceminister.

Zobacz też:Wielki protest rolników w Polsce. Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak: znamy postulaty, a nawet je popieramy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna