MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Okulary w pracy i referencje

(jp)
pixabay
Na dyżurze gościliśmy Martę Urmiłowicz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku. Specjalistka odpowiadała na pytania Czytelników.

W trakcie badań okresowych lekarz wpisał mi w zaświadczeniu, że muszę pracować przy komputerze w okularach. Czy pracodawca musi mi je zapewnić?

Pracodawca jest obowiązany zapewnić okulary korygujące wzrok pracownikowi, jeżeli zatrudniony użytkuje przynajmniej przez połowę czasu pracy monitor i gdy wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach opieki profilaktycznej opieki wykażą potrzebę ich stosowania. Z uwagi na brak w tym zakresie wytycznych, wyłącznie od uznania pracodawcy zależy zatem, do jakiej kwoty zdecyduje się pokryć koszty okularów. Względy słuszności przemawiają za tym, by pracodawca ponosił koszt szkieł i robocizny, przy czym żadne przepisy nie ograniczają wysokości kosztów oprawek. Tym samym nie ma przeszkód formalno-prawnych, aby pracodawca ograniczył swój udział w ponoszeniu kosztów oprawy poprzez ustalenie kwoty partycypacji nie niższej niż koszt oprawy odpowiadającej co najmniej standardowi podstawowemu. Pracodawca może zatem w przepisach wewnętrznych ustalić, że zwrotowi podlegają jedynie określone kwoty za szkła i oprawkę (np. koszt najtańszych na rynku szkieł i oprawek).

Czy pracodawca ma obowiązek wydania mi referencji?

Pracodawca zobowiązany jest wydać pracownikowi po zakończeniu stosunku pracy świadectwo pracy. Nie ma jednakże przepisu nakazującego pracodawcy wydanie opinii o zatrudnionym pracowniku na jego życzenie. Wydanie takiego dokumentu wynika wyłącznie z dobrej woli pracodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna