Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni już ćwiczą nową maturę

ab
Co prawda była to dopiero matura próbna, ale stres był niemal taki sam jak na tej, którą będą zdawać za rok – uczniowie II LO są zadowoleni, że mogą zmierzyć się z tym, co ich czeka w maju 2015 roku
Co prawda była to dopiero matura próbna, ale stres był niemal taki sam jak na tej, którą będą zdawać za rok – uczniowie II LO są zadowoleni, że mogą zmierzyć się z tym, co ich czeka w maju 2015 roku
Od przyszłego roku matura zmieni się. I szkoły, i uczniowie już się do niej przygotowują.

Jestem zadowolony, że nasza szkoła zorganizowała maturę próbną - mówił Marek Harasimczuk z klasy II a w białostockim II Liceum Ogólnokształcącym. - Pozwoliło to nam przede wszystkim sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności. Cieszę się, że mogliśmy zobaczyć, jak będzie wyglądał arkusz nowej matury.

- Dzięki temu można rzetelnie sprawdzić swoje umiejętności - dodawał Mateusz Skibiński z II b. - Oczywiście jest to dodatkowy stres, lecz przy systematycznej pracy takie próbne testy nie stanowią problemu.

Według nowych zasad

W II LO w Białymstoku uczniowie wszystkich klas drugich od 14 maja do 20 maja mają możliwość napisania próbnych egzaminów maturalnych. Chodzi o język polski, matematykę, język obcy na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Uczniowie napiszą również test z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Takie będą właśnie wymogi egzaminu dojrzałości poczynając od przyszłego roku. Odbędzie się on już na nowych zasadach.

Przedmioty, z których trzeba obowiązkowo zdawać nowy egzamin maturalny, będą takie same jak dotychczas: język polski, matematyka i język obcy.

Każdy absolwent będzie musiał również obowiązkowo przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym lub w przypadku języka obcego nowożytnego - rozszerzonym lub dwujęzycznym. W części ustnej dotychczasową prezentację z języka polskiego zastąpią odpowiedzi na wylosowane przez zdającego zagadnienia.

Wiedzą, nad czym jeszcze muszą popracować

Dlatego II LO przygotowuje przyszłych maturzystów do egzaminu pod kątem procedur, z jakimi się zetkną podczas prawdziwej matury.

- Uczniowie mogą przeżyć sytuację egzaminacyjną: oswoić się ze stresem, nauczyć się efektywnego zarządzania czasem - mówi Dariusz Bossowski, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego. - Ale przede wszystkim merytorycznie przygotować się do matury.
Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się w czym są mocni, a nad czym jeszcze muszą popracować. Ich wiedza jest różna iw dużej mierzy zależy od profilu klasy, do której chodzi przyszły maturzysta.

- Jestem z klasy matematyczno-fizycznej, dlatego matematyka poszła mi znacznie lepiej niż polski - przyznawała Dominika Perzyna z II b.

- Ale dzięki temu przynajmniej wiemy, nad czym musimy najwięcej pracować przez kolejny rok, dzielący nas od matury - dodała jej koleżanka Julia Czarnecka.

Nauczyciele II LO w zespołach przedmiotowych sami opracowali arkusze maturalne, zgodnie z nowym formatem obowiązującym od 2015r. Próbne podejście do egzaminów jest ważne również dla nich, ponieważ daje informacje o potrzebach edukacyjnych uczniów.
- Umożliwia również wyciągnięcie wniosków do dalszej pracy w celu najlepszego przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego - podkreśla Marta Zackiewicz, wicedyrektorka II LO.

W różnych terminach podobne próbne egzaminy maturalne przeprowadzane są również w innych szkołach ponadgimnazjalnych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna