Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni żyją wśród nas

Krystyna Kościewicz [email protected]
Jan Ciełuszecki (od lewej), Agnieszka Szóstko, Alicja Leoniuk, Cecylia Chlebowicz, Janusz Puch podczas „dnia białej laski”
Jan Ciełuszecki (od lewej), Agnieszka Szóstko, Alicja Leoniuk, Cecylia Chlebowicz, Janusz Puch podczas „dnia białej laski”
Kto chce zobaczyć, jak wygląda życie osoby słabowidzącej, to w domu, wieczorem, gdy zgaśnie światło, proszę nie palić świec, tylko proszę pofunkcjonować - mówiła Eugenia Nowicka.

- Wtedy zobaczycie, co to znaczy nie widzieć.

Pani Eugenia była jednym z gości na spotkaniu hajnowskiego koła terenowego Polskiego Związku Niewidomych. Na spotkaniu obecni byli samorządowcy, szefowie firm samorządowych, Cecylia Chlebowicz - prezes okręgu podlaskiego PZN i Agnieszka Szóstko - dyrektor okręgu.

Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej MOPS, dzięki sponsoringowi urzędów samorządowych i firm prywatnych. Część artystyczną zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych.

Ten rok jest szczególny, gdyż Polski Związek Niewidomych obchodzi rocznicę 60-lecia działalności. Osobom, bez których trudno byłoby działać, PZN przyznał szczególne wyróżnienia "Przyjaciel niewidomych". Odznakę brązową PZN otrzymał Jan Ciełuszecki z Lewkowa. - Dlaczego należę do związku? - zastanawiał się. - Z potrzeby pomagania innym ludziom. Cztery lata temu wybrali mnie do zarządu, byłem zastępcą Janusza Pucha. Bardzo dobrze nam się współpracowało.

- Pan Ciełuszecki wniósł także wkład w naszą organizację poprzez pisanie pięknych artykułów o naszej organizacji - powiedział Janusz Puch, były działacz hajnowskiego koła i okręgu podlaskiego PZN. - Właśnie one powodowały, że całe rzesze społeczeństwa powiatu hajnowskiego, ale nie tylko, dowiedziały się, że jest taka organizacja.

Legitymacja członka PZN upoważnia m.in. do zniżki dla siebie i opiekuna na przejazdy komunikacją PKP i PKS, zwalnia z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego, pozwala poza kolejnością korzystać z okienka kasowego, ale nie tylko.

- W ramach projektu dostaliśmy laptopy z funkcją mówiącą - cieszy się Jan Ciełuszecki. - Można nic nie widzieć, a program sam kieruje. Ta funkcja kosztowała 3 tys. zł. Ogółem dostaliśmy sprzęt na 17 tys.
Koło terenowe PZN w Hajnówce liczyły około 80 członków. Są to osoby z dysfunkcją wzroku w stopniu znacznym i umiarkowanym.

- Mimo niepełnosprawności, staramy się być samodzielni, nie poddajemy się przeciwnościom losu - zapewniała Alicja Leoniuk, nowa prezes koła terenowe PZN w Hajnówce. - Serdecznie zapraszam do nas, do siedziby koła, przy ul. Piłsudskiego 10, w pierwszy i ostatni poniedziałek miesiąca, w godzinach 9 - 12. Postaramy się pomóc państwu.

Tegoroczne obchody "dnia białej laski" w Hajnówce, były okazją do zaprezentowania się nowej pani prezes. - Wasza prezes przez kilka lat pracowała jako sekretarka w HDK. Była moim wspaniałym pracownikiem - mówił Andrzej Skiepko, wicestarosta hajnowski. - Los znowu nas przybliżył, bo na pewno będziemy współpracować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna