MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opinie uczniów po maturze z historii 2022. Mamy arkusz i komentarz nauczycielki: "Jeden z łatwiejszych egzaminów". Arkusz i odpowiedzi

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
ODPOWIEDZI z matury z historii >>>
ODPOWIEDZI z matury z historii >>>Karolina Misztal
Uczniowie opuścili już sale egzaminacyjne po egzaminie z historii. Czy zadania na maturze z historii były wymagające? Jak zdający oceniają arkusz? Opinie są podzielone. Wiele osób zauważa, że tegoroczna matura nie należała do najprostszych: "To był żart przez wielkie Ż", "Ale lanie wody", "Co to było?". Inni zaznaczają jednak, że egzamin poszedł im bardzo dobrze: "Historia nawet przyjemna". W tym tekście opublikowaliśmy arkusz CKE wraz z proponowanymi odpowiedziami. Matura z historii rozpoczęła się we wtorek, 17.05.2022 roku o godz. 9.00 i trwała do godz. 12.00.

Spis treści

Matura z historii 2022. Arkusz CKE i odpowiedzi

Egzamin z historii. Wrażenia uczniów po maturze: "Co to było", "Ale lanie wody", "Historia nawet przyjemna"

Matura z historii zaczęła się dzisiaj o godz. 9.00 i trwała do godz. 12.00. Przystąpili do niej przyszli historycy, ale także poloniści. Jak informuje CKE, ponad 20 tys. osób zdecydowało się zdawać historię na maturze. Jak maturzystom poszedł egzamin? Z czym musieli się zmierzyć? Czy wypracowanie, które było do napisania w ostatnim poleceniu, sprawiło uczniom problemy? Pojawiają się opinie zdających na temat matury z historii.

Trwa głosowanie...

Jak Ci poszła matura 2022 z historii?

Wiele osób podkreśla, że egzamin nie poszedł im najlepiej, a zadania sprawiły sporo problemów.

Co to było?

Ta historia to żart przez duże Ż

Ale lanie wody...

Historia tak mi się spodobała, że będę pisać za rok :D

Niektórzy jednak zauważają, że forma matury z historii była do przewidzenia, a polecenie – typowe. Większość jest jednak zdania, że egzamin nie był prosty.

Matura z historii 2022 zakończyła się. Mamy arkusz CKE i odp...

Co było na maturze z historii? Aleksander Wielki, banknoty, karykatury i style rzeźb

Co znalazło się na maturze z historii? Arkusz został opublikowany przez CKE około godz. 14.00. Uczniowie już wcześniej zdawali relacje z tego, co pojawiło się na egzaminie. Wspominają, że było sporo karykatur, porównanie stylów rzeźb Dawida oraz zestawienie ze sobą dwóch banknotów i określenie elementów przedstawiających określone cywilizacje.

Jakie tematy wypracowań znalazły się w arkuszu z historii?

  • Opisz ekspansję Aleksandra Wielkiego i oceń jej skutki.
  • Scharakteryzuj polityczne, społeczno-gospodarcze i religijne uwarunkowania wypraw krzyżowych oraz oceń skutki ruchu krucjatowego.
  • Wyjaśnij genezę i scharakteryzuj postanowienia unii lubelskiej.
  • Scharakteryzuj i oceń politykę Napoleona Bonaparte wobec sprawy polskiej. W pracy wykorzystaj materiały źródłowe (s. 30–31).
  • Scharakteryzuj stalinizm w Polsce jako przykład systemu totalitarnego w jego wymiarze politycznym, społeczno-gospodarczym i kulturowym. W pracy wykorzystaj materiały źródłowe (s. 32–33).

Matura z historii okiem eksperta. "Zadania nie powinny sprawić uczniom większym problemów"

O opinię na temat matury z historii poprosiliśmy także nauczycielkę z XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy w Gdańsku – Klaudię Kalitę.

– Arkusz egzaminacyjny oceniam bardzo pozytywnie. Zadania, które ukazały się w tym roku nie powinny sprawić uczniom większych problemów. Według mnie nie było zadań wyjątkowo trudnych, jeżeli tylko uczniowie powtórzyli cały materiał z lat poprzednich. Kłopotliwe mogło okazać się jedynie zadanie z dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Jest to bardzo obszerna i skomplikowana epoka w historii więc tutaj mogły pojawić się ewentualne trudności – wyjaśnia historyczka.

Zauważa też, że tematy wypracowań były przystępne, bo dotyczyły zagadnień, które szeroko omawia się na lekcjach historii.

– Tematy wypracowań nie powinny sprawić uczniom większych trudności. Odnosiły się one głównie do bardzo często omawianych zagadnień na lekcjach historii tj. stalinizm, Napoleon czy Aleksander Wielki, do których wracamy też na języku polskim i nawiązujemy do nich we współczesnym świecie – komentuje Klaudia Kalita.

I dodaje:

– Według mnie tegoroczna matura z historii należała do jednych z łatwiejszych. Przygotowując maturzystów do egzaminu przerobiliśmy wszystkie matury od 2015 r. i uważam, że w porównaniu z nimi dzisiejszy egzamin był dosyć prosty – podsumowuje nauczycielka.

Kiedy wyniki matury 2022?

Egzamin z historii jest dodatkowym przedmiotem, który można zdawać na maturze. W jego przypadku nie ma tzw. progu zdawalności. Maturzysta, który nie uzyska żadnego punktu w tej części egzaminu i tak otrzyma świadectwo dojrzałości. Warto jednak postarać się o dobry wynik, ponieważ może on otworzyć uczniom drogę na najlepsze uczelnie w kraju i wymarzone kierunki m.in. prawo, historię czy polonistykę.

Kiedy będą wyniki matur? Arkusze wraz z proponowanymi odpowiedziami zostaną opublikowane już dzisiaj około godz. 14.00, na oficjalne wyniki matur trzeba będzie poczekać do 5 lipca 2022 roku. Pojawią się one około godz. 8.30.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna