Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opracowują innowacyjne sposoby uczenia. Wkrótce rozpoczną się testy

Magdalena Prus [email protected]
sxc.hu
Białostocki "ekonomik" opracowuje innowacyjne sposoby uczenia przedmiotów ścisłych dla całej Polski.

Nie od dziś wiadomo, że większość polskich uczniów nie przepada za przedmiotami ścisłymi, wręcz boją się ich. Uważają je za trudne, przez co niechętnie podejmują studia na kierunkach ścisłych - mówi Beata Wiśniewska-Lewoc z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku.

Dodaje też, że już najwyższa pora zmienić to negatywne nastawienie do przedmiotów ścisłych. Tym bardziej, że matematyka jest przedmiotem obowiązkowym na maturze.

Właśnie dlatego Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku zgłosił się do ogólnopolskiego konkursu ministerialnego i znalazł się w gronie nielicznych placówek z całego kraju, które realizują ważny projekt "Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy". Co ważne, jest to jedyne technikum z Polski.

- Pracujemy nad innowacyjnym pakietem edukacyjnym, dzięki któremu uczniowie będą uczyć matematyki, fizyki, chemii i technologii informatycznych z przyjemnością i zdadzą egzamin maturalny z dobrym wynikiem - tłumaczy Wiśniewska-Lewoc, asystentka koordynatora ds. projektu.

Nauczyciele z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych już od 1,5 roku pracują nad różnymi narzędziami, które mają tę naukę ułatwić. Opracowują oni moduły e-learningowe, gry komputerowe i poradniki multimedialne oraz pakiet scenariuszy lekcyjnych, które wykorzystują stworzone przez nich pomoce. Wprowadzają na lekcje najnowsze technologie, aby działać na uczniów wszechstronnie, poprzez animację, filmy, ćwiczenia interaktywne.

- Część tego pakietu już testujemy wśród uczniów naszej szkoły - mówi Beata Wiśniewska-Lewoc.
Szkoła stworzyła też mobilną pracownię multimedialną, organizuje wycieczki do ośrodków naukowych w całej Polsce i biwaki matematyczne.

- Taki biwak organizujemy dla pierwszaków na początku roku szkolnego - wyjaśnia asystentka koordynatora ds. projektu. - Dzieci spędzają tydzień w Zakopanem, gdzie w nietypowy sposób uczą się matematyki. Są to np. zajęcia w terenie, gdzie uczniowie odnajdują matematykę w architekturze, naturze.
Szkoła kształci też wśród młodych ludzi postawę przedsiębiorczą. Uczniowie m.in. zakładają wirtualną firmę, spotykają się z przedsiębiorcami, a w czerwcu wyjadą nad Biebrzę, gdzie poznają zasady działania gospodarstw agroturystycznych.

Opracowany przez białostocką szkołę pakiet edukacyjny będzie wkrótce testowany w ośmiu szkołach naszego województwa, a ostatecznie zostanie wykorzystany w szkołach całego kraju. Projekt zakończy się w listopadzie 2013 roku. Jego koszt to około 5,5 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna