MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w podstawie programowej od 1 września 2024. Co się zmieni w poszczególnych przedmiotach? Kiedy będą rozporządzenia?

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 7 lat
Zmiany w podstawie programowej kształcenia ogólnego nastąpią już od roku szkolnego 2024/2025. Celem planowanych zmian jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania. Dowiedz się, które lektury mają zostać wykreślone z listy, jakie inne zmiany w podstawach programowych z poszczególnych przedmiotów planuje resort edukacji, a także kiedy możemy spodziewać się ministerialnego dokumentu.

Spis treści

Zmiany w podstawie programowej 2024/2025

Szykują się zmiany w podstawie programowej. Prekonsultacje poprzedzają konsultacje społeczne i uzgodnienia, które mają być przeprowadzone w kwietniu. W rozporządzeniu w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego, nazywanym zwyczajowo podstawą programową, opisane jest to, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po konkretnym etapie edukacyjnym (każdy przedmiot opisany jest osobno). Programy nauczania i podręczniki muszą być zgodne z podstawą, a nauczyciel ma obowiązek realizacji wszystkich treści w niej zawartych.

dzieci w szkole
MEN rozpoczęło prekonsultacje na temat zmian w podstawach programowych freepik

– Celem zmian podstawy programowej jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania, co – przy pozostawieniu aktualnego wymiaru godzin nauczania – umożliwi nauczycielom i uczniom spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację treści, czego skutkiem będzie bardziej efektywne kształcenie – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji, na antenie TVN24, odnosząc się do zmian w podstawie programowej podkreśliła, że docelowo chcą dać więcej autonomii nauczycielom. Zaznaczyła także, że od roku szkolnego 2024/2025 zmieniają się zasady zdawania matury i egzaminu ósmoklasisty.

– Chcemy, by to było na podstawie odchudzonej podstawy programowej – mówiła. – Musimy zadbać o to, by uczniowie rzeczywiście wynosili ze szkoły realną wiedzę.

Jednocześnie podkreśliła, że w przypadku matematyki „kluczowe jest, aby nauczyciel mógł powtórzyć zagadnienia”, a jeżeli chodzi o historię – jak wskazała Lubnauer – zmniejszony ma zostać zakres materiału ze starożytności.

– Rolą podstawy programowej nie jest wymieniane poszczególnych nazwisk, dat bitew – zaznaczyła.

Kiedy rozporządzenia z nowymi podstawami programowymi?

Katarzyna Lubnauer na łamach gazeta.pl przekazała również, że od 15 kwietnia ruszają konsultacje ws. zmian w podstawie programowej, a do końca czerwca planowane jest przyjęcie nowych rozporządzeń, które pozwolą na wprowadzenie zmian od 1 września 2024 roku.

Które podstawy programowe się zmienią?

W ramach prekonsultacji opublikowano 12 lutego na stronie internetowej MEN dokumenty zawierają wszystkie wymagania określone w podstawie wraz z propozycjami zmian.

Zmiany obejmują następujące przedmioty:

  • w szkole podstawowej w klasach IV–VIII – język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka;
  • w liceum ogólnokształcącym i technikum – język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i teraźniejszość, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, historia sztuki;
  • w branżowej szkole I stopnia – język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka;
  • w branżowej szkole II stopnia – język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, matematyka, informatyka.

Prekonsultacje, w ramach których każdy mógł przesłać do ministerstwa swoją opinię na temat nowych propozycji podstaw programowych trwały do 19 lutego.

Co się zmieni w podstawie programowej z poszczególnych przedmiotów?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło już propozycje zmian w podstawie programowej z poszczególnych przedmiotów na różnych etapach edukacyjnych w różnych typach szkół. Wszystkie dokumenty wraz z wykreślonymi oraz dodanymi fragmentami są dostępne na stronie rządowej.

W galerii można zobaczyć najważniejsze informacje na temat zmian w podstawie programowej:

Z podstawy programowej języka polskiego zniknąć mają też niektóre lektury m.in. „Konrad Wallenrod” Adama Mickiewicza i „Kataryna” Bolesława Prusa. Część zmian wzbudziła kontrowersje, a w sieci rozgorzała dyskusja na temat zmian w nauczaniu.

Eksperci o zmianach w podstawie programowej

W dniach 19-21 lutego odbyły się spotkania spotkania online z ekspertami dotyczące projektowanych zmian. Wzięli w nich udział przedstawiciele organizacji zrzeszających nauczycieli, dyrektorów szkół oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się oświatą.

Harmonogram spotkań przedstawiał się następująco:

  • 19 lutego - język polski, historia, wiedza o społeczeństwie;
  • 20 lutego - matematyka i fizyka;
  • 21 lutego - biologia, chemia i geografia.

Zmiany w podstawie programowej od roku szkolnego 2024/2025 to dopiero początek

Resort edukacji wyjaśnił, że ze względu na planowaną w przyszłości kompleksową reformę programową proponowane obecnie zmiany polegają wyłącznie na ograniczeniu zakresu wymagań określonych w podstawie programowej tak, aby od 1 września 2024 r. mogły objąć wszystkich uczniów począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, aż do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów (LO, technikum, BS I i BS II) oraz nie skutkowały koniecznością wymiany podręczników szkolnych.

MEN poinformowało, że po analizie nadesłanych uwag przygotowane zostaną projekty rozporządzeń w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Jak wskazała Katarzyna Lubnauer gotowy, ministerialny projekt ma trafić do konsultacji w połowie kwietnia.

– Przewidujemy, że w kwietniu projekty trafią do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, a w czerwcu zostaną podpisane przez Ministra Edukacji – czytamy.

Ministerstwo podało też, że nowa, zawężona podstawa programowa będzie obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą programową. Całościowa, nowa podstawa programowa ma wejść w życie 2 lata później – od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w podstawie programowej od 1 września 2024. Co się zmieni w poszczególnych przedmiotach? Kiedy będą rozporządzenia? - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna