Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce. Europa doceniła naszą orkiestrę

Krzysztof Jankowski [email protected]
Wyjazd do niemieckiego Hattstedt był okazją do poznania najlepszych orkiestr w Europie dla członków Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce
Wyjazd do niemieckiego Hattstedt był okazją do poznania najlepszych orkiestr w Europie dla członków Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce
Orkiestra dęta zdobyła nagrody na festiwalu w Niemczech.

Hajnowianie wystąpili na XI Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr w niemieckim Hattstedt. Zdobyli tam dwie nagrody i poznali wielu przyjaciół, których pasją jest muzyka.

Wizyta na festiwalu w Niemczech możliwa była dzięki pomocy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i zaproszeniu ze strony gospodarzy imprezy. Oprócz naszej orkiestry wystąpili tam muzycy z sześciu krajów: Danii, Irlandii, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Węgier. W sumie zagrało aż 26 orkiestr dętych.

Reprezentowali Polskę

- Nasza orkiestra miała przywilej nie tylko reprezentowania swojego miasta, ale również Polski. Mieliśmy możliwość konkurowania z orkiestrami z całej Europy, sprawdzenia swoich umiejętności i poziomu gry w konkursie ocenianym przez profesjonalne jury - opowiada dyrygent Krzysztof Romaniuk. - Młodzież z Hajnówki jest bardzo zdolna. Dzięki systematycznej pracy udało nam się stanąć na podium. Wyjazd wzmocnił też relacje między orkiestrami. Był okazją do tego, aby podpatrzeć jak grają inne orkiestry.

Hajnowianie brali udział w kilku konkursach i otrzymali za swoje występy nagrody za zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji punktowej i trzeciego w pucharowej. Doceniono też występy towarzyszących muzykom mażoretek.

- Ten wyjazd był dla nas świętem. Do Niemiec pojechały grupy zdecydowanie odmłodzone i odnowione. Na tak dużym festiwalu musiały zdobywać nieomal pierwsze szlify artystyczne. Od razu wypłynęły na szerokie wody - opowiada instruktorka mażoretek Maria Gierasimiuk. - Ogromne znaczenie miała życzliwość, którą otoczyli nas organizatorzy i mieszkańcy.
Sami artyści przyznawali, że występy w Niemczech wymagały od nich sporego wysiłku.
- Długo się przygotowywałyśmy, aby wypaść jak najlepiej w Niemczech. W każdej wolnej chwili ćwiczyłyśmy nasze choreografie - mówiła mażoretka Kasia Iwaniuk. - Mam nadzieję, że kiedyś znowu tam pojedziemy i pokażemy się z dobrej strony.

Teraz zagrają w Narwi

- Na festiwalu mieliśmy możliwość zagrania w gronie najlepszych orkiestr i muzyków z zagranicy - oceniał tubista Marcin Damiński. - To był mój czwarty wyjazd do Hattstedt, dlatego miałem też możliwość spotkania moich znajomych z Niemiec.
Wyjazd hajnowian na festiwal był możliwy dzięki pomocy starostwa powiatowego oraz rodziców młodych artystów. Już 20 lipca hajnowska orkiestra dęta zaprezentuje się nam kolejny raz - podczas Dni Narwi.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna