Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli w Sokółce. W barwnym i radosnym korowodzie przeszli wierni z trzech parafii. Zobacz zdjęcia

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Kolorowy i barwny orszak przeszedł ulicami Sokółki
Kolorowy i barwny orszak przeszedł ulicami Sokółki m. tochwin
W sobotę 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Sokółki tradycyjnie przeszedł Orszak Trzech Króli pod hasłem „W Jasełkach leży”. Hasło to jest fragmentem XVII-wiecznej kolędy "Nowy rok bieży" i nawiązuje do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu, które odbyły się w miejscowości Greccio we Włoszech. Tegoroczne wydarzenie w Sokółce zorganizowała burmistrz Sokółki i Sokólski Ośrodek Kultury.

Sokólski Orszak rozpoczął się o godzinie 13. pod kinem Sokół. Na początek zostały zaprezentowane orszaki z trzech sokólskich parafii: św. Antoniego, Wniebowzięcia NMP i Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.. Wszystkiemu towarzyszyła wspólna modlitwa. Każdy uczestnik otrzymał śpiewnik i koronę oraz symboliczną naklejkę.

Trasa orszaku powiodła ulicami: Piłsudskiego – Ściegiennego – Mickiewicza do Kościoła pw. św. Antoniego w Sokółce. Tam została zaprezentowana muzyczna opowieść o narodzeniu Jezusa przygotowana przez Studio Qultura Sokólskiego Ośrodka Kultury pod kierunkiem Michała Gieniusza.

Stare zwyczaje

6 stycznia na pamiątkę przybycia do betlejemskiej stajenki Trzech Mędrców ze Wschodu, którzy oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi, chrześcijanie obchodzą święto Objawienia Pańskiego. Z tej okazji organizowane są barwne orszaki czy spotkania, podczas których śpiewa się kolędy. Uroczystość ta wiąże się też z innymi zwyczajami, których historia sięga często wielu wieków.

Na pamiątkę darów złożonych Dzieciątku Jezus od końca średniowiecza 6 stycznia do kościołów przynoszono monety i wartościowe pierścionki jako złoto, żywicę jako kadzidło, a ziarenka jałowca lub lekarstwa jako mirrę. Święcono też wodę i kredę. Okadzano dom, obejście oraz zwierzęta gospodarskie – zwłaszcza bydło.

Po szczodraki

Święto Trzech Króli było dniem szczodrości. Z tej okazji polscy możnowładcy obdarzali swoich dworzan podarkami. Studenci otrzymywali datki pieniężne za odgrywane przez nich w tym dniu komedie. Upominki wymieniali pomiędzy sobą krewni z zamożnych rodzin.

Popularnym zwyczajem było chodzenie po tzw. szczodrakach (albo „po rogalach”). W obrzędzie tym uczestniczyły dzieci recytujące przed domami krótkie wierszyki, za które dostawały szczodraki, czyli wypiekane z ciasta przysmaki – najczęściej rogale, ale też zwierzątka i lalki.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna